İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Anahtar Kelime Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Anahtar Kelime Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO uyumlu makale yazmanın olmazsa olmazlarından olan Anahtar kelime analizinin nasıl yapılacağını, hangi kaynakları kullanabileceğinizi ve anahtar kelimelerin nasıl sınıflandırmanız gerektiğini anlattım. Hepsi yazımın içinde!

featured

Anahtar kelime analizi, SEO uyumlu makale yazmanın en can alıcı unsurlarından biridir. Bir makale yazılmadan önce anahtar kelime araştırması yapılmaz ve potansiyel ziyaretçinin arattığı anahtar terimler makale içerisinde kullanılmaz ise o makalenin Google’da üst sıralara çıkma şansı yok denecek kadar azdır.

Anahtar kelime analizi nasıl yapılır gibi sorulara cevap arayan insanlar anahtar kelime analizlerinin nasıl yapıldığını gördüğünde bu işi çok zahmetli buluyor ve daha başlamadan Google’da üst sıralara çıkma hayali bitmiş oluyor.

Halbuki bu, zor olmamakla beraber çok zaman almayan bir işlemdir. Bu yazımda sizlere temel anahtar kelime analizi araçları kullanılarak nasıl anahtar kelime araştırması yapılacağını, bir makalede anahtar kelime yoğunluk oranının ne seviyede olması gerektiği, bulduğunuz anahtar terimler nerelerde nasıl kullanacağınızı ve bunun gibi sorulara cevap vereceğim.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, genellikle arama motoru optimizasyonu sektöründe iyi performans elde etmek için, yazılan SEO uyumlu makalelerde kullanmak için potansiyel ziyaretçinin ne gibi anahtar terimler arattığını bulmak adına yapılan işlemdir.

Anahtar kelime araştırması yapılmadan yazılan içerikler genellikle Google’da üst sıralarda yer alamamaktadır. Bunun temel nedeni yazılan makalelerin tamamen kişilerin kendi kelimeleri ile yazmalarından kaynaklanıyor.

Anahtar Kelime Analizi SEO İçin Neden Önemlidir?

Anahtar kelime analizi, markanız veya sitenizin tanıtımı için ürettiğiniz içeriklerin kullanıcıya doğrudan gösterilmesi için en önemli etkenlerden biri olduğundan dolayı SEO için büyük öneme sahiptir.

İsterseniz anlatmak istediğim şeyi detaylandırayım;

Örneğin Google’da en iyi klavye modelleri araması yaptığımda karşıma 8.820.000 sonuç çıkıyor. Ve bu sıralama arasında Hopi ilk sırada yer alıyor.

Anahtar kelime analizi - En iyi klavye modelleri Google arama sonuçları
En iyi klavye modelleri – arama sonuçları

Ancak bu sefer en ucuz klavye modelleri kelimeler bütününü Google’da arattığım zaman Hopi ilk sırada çıkmıyor. Belki de Hopi yazısında en ucuz klavye modelleri kelimeler bütününü geçirseydi üst sıralarda yer alabilirdi.

Bir kelimeyi yazınızda geçirdiğiniz zaman mutlaka o aratma sonuçları arasında yer alırsınız. Örneğin ben bu yazımda İnternet kelimesini geçirirsem bu aratma sonucunda yer alabilirim. Ancak hangi sırada olurum orası tartışılır.

Demem o ki;

Anahtar kelime araştırması yapılmaz ise potansiyel ziyaretçinin arattığı anahtar terimler öğrenilemez ve buda arama motoru optimizasyonu açısından büyük bir dezavantaj demektir.

Neler Yanlış Yapılıyor?

Anahtar kelime analizi nasıl yapılır anlatmadan önce içinde sizin de olabileceğiniz yanlış yapılan anahtar kelime analizlerine değineceğim.

Maalesef anahtar kelime analizi dendiğinde çoğu kişi Google anahtar kelime planlayıcı uygulamasından başka bir şey bilmiyor.

“Google anahtar kelime planlayıcısına girip yeni anahtar kelimeler öğrenebilir ve bu anahtar kelimeleri yazınızın içinde kullanarak üst sıralara çıkabilirsiniz.”

Bazılarımız bu kafada ancak size göstereceğim örnek neden bu araç ile üst sıralara çıkamadığınızı daha iyi anlatacak.

Bir sınava girdiğinizi düşünün. Bir kişi size sınavdaki cevapları veriyor. Eğer bu cevapları sadece size verseydi sınavdan yüksek not alırdınız. Ancak bu cevapları herkese verdiğini düşünün. O zaman sınavda siz dahil herkes yüksek not alır ve aldığınız notun değeri olmaz.

Google anahtar kelime analizi tam olarak bunu yapıyor. Eğer sadece size anahtar kelime gösterseydi siz Google’da üst sıralara çıkabilirdiniz ancak size gösterdiği anahtar kelimeleri diğer herkese gösteriyor.

Eğer makalelerinizde rakibinizle aynı anahtar kelimeleri kullanırsanız ona nasıl fark atacaksınız?

Bu nedenle Google anahtar kelime planlayıcı temel olarak alındığında bir kelime analiz programı olduğundan anahtar kelime analizi kelimelerinizi sınıflandırmak, en çok tıklanan anahtar kelimeler gibi anahtar kelimeleriniz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için kullanılmalıdır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması yapmak için bazı ücretsiz analiz araçları kullanacağız. Anahtar kelime analizi yaparken uygulayacağımız adımlar şöyle:

 1. Rakip analizi
 2. Sözlükler
 3. Forumlar
 4. Vikipedi
 5. İlgili aramalar
 6. Anahtar kelime bulma araçları

Rakip Analizi ile Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime araştırması yapmak için mutlaka rakip analizi yapmalısınız. Bu adımı atlarsanız Google’da üst sıralara çıkma adına büyük bir kayıp yaşarsınız. Rakip analizi yapmadan yani haliz hazırda üst sıralara gelmiş bir rakibinizin kullandığı anahtar kelimeleri kendi makalenizde kullanmazsanız onu geçemezsiniz.

Çünkü rakibinizi geçmek için ilk olarak onun kullandığı anahtar kelimeleri öğrenip bir kenara not etmek daha sonra onun kullanmayıp gözden kaçırdığı anahtar kelimeleri kullanarak bir fark yaratmalısınız.

Diyelim ki ben SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Konulu bir makale yazacağım. Bunun için yapacağım anahtar kelime analizini sizde benim gibi uygulayarak yapabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi
SEO uyumlu makale nasıl yazılır? – Anahtar kelime araştırması

Yukarıda kırmızı ile altını çizdiğim kelimeleri belki aratılma hacmi olabilir diye bir kağıda veya Excel dosyasına not ediyorum. Bir de bunu ilk 3 sıradaki rakipleriniz için uyguladığınızı düşünün. O zaman anahtar kelime sayılarınız artacaktır.

Sözlükler

Sözlük sitelerinde her gün binlerce entry giriliyor. Girilen yeni entryler aslında yeni anahtar kelimeler demek. Sözlük sitelerinin nu yoğunluğu çoğu sektörün rekabetini ve güncelliğini kaybetmemesini sağlıyor.

Benim size önerdiğim ve benim de anahtar kelimeler bulmak için kullandığım ekşi sözlük var. Sözlüklerin bir diğer artıları ise başka sitelerinde içeriğinin bulunması.

Anahtar kelime analizi - SEO araması Ekşi sözlük entry
SEO araması – Ekşi Sözlük Entry

Yukarıdaki resimde altını siyah ile çizdiğim yerler aylık aranma hacmine sahip olabileceğini düşündüğüm kelimeler. Bu kelimeleri de listeye ekliyorum.

Yukarıda bahsettiğim gibi Ekşi Sözlük de başka sitelerinde içeriği ve bağlantısı var.

Resimde en altta ok ile işaretlediğim yere dikkat edin. Adam araştırmış, öğrenmiş ve bununla kalmayıp başka sitelerde de paylaşmış. Bu linki de anahtar kelime analizleri listeme ekliyor ve yola devam ediyorum.

Anahtar kelime analizi
Arama motoru optimizasyonu – Ekşi sözlük araması

Anahtar kelime bulabileceğim bir entry daha. Ben bu kadar gösterdim yukarıda ki resimde anahtar kelimeleri de siz bulun artık :)

Forumlar

Anahtar kelime araştırması yapmak ve yeni anahtar kelimeler bulmak adına kullanabileceğiniz bir diğer platformlar ise forumlardır. Öyle ki özellikle popüler forumlar (R10.Net vs.) anahtar kelime bulmanın nerede ise kaynağını oluşturuyor.

Ben bu makaleyi yazabilmek için yaptığım anahtar kelime araştırmasında genellikle R10 gibi forum sitelerinden faydalandım. İnanın bana forumlar anahtar kelime analizlerinizin yarısını oluşturabilir.

Forumlardan anahtar kelime fikirleri elde etmek istiyorsanız. Google’da şu tarz aratmalar yapabilirsiniz.

arattığınız kelime + r10 yada  arattığınız kelime site:r10.net gibi.

Tabii ki anahtar kelimeler bulabileceğiniz tek platform r10 değil. Ben popülerliği adına örnek verdim. Aynı zamanda wmaracı forum yada shiftdelete.net forum platformlarına da göz atabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi - SEO uyumlu makale r10 araması
SEO uyumlu makale – R10 aratma sonuçları

Örnek olarak ben aratma sonucu yaptım ve gelen ekranda bulduğum anahtar kelimeler bunlar. Kim bilir konu içerisinde ne kadar anahtar kelimeler vardır siz düşünün. Ayrıca forumlar tıpkı sözlük siteleri olduğu gibi uzun süre boyunca ilgili kategorilerde konu açılacağı için güncelliği kaybetmeyecektir.

Vikipedi

Vikipedi yani Özgür ansiklopedi de yeni anahtar terimler bulmak ve anahtar kelime araştırması yapılmak için kullanılabilecek bir platformdur. Vikipedi de içerikler tek bir kişi veya ekip tarafından değil dünyanın her tarafındaki insanlar tarafından girilmektedir.Bu nedenle vikipedi her geçen gün genişlediği için yeni anahtar kelimeler bulma şansınız artacaktır.

Anahtar kelime analizi - SEO vikipedi araması
SEO vikipedi araması

Yukarıda bulduğum anahtar kelimeler sadece bir paragraftan. Bunu bir de bütün yazı için yaparsam elde edeceğim anahtar terimlerin sayısını daha da arttırmış olurum.

Yüksek hacimli olduğunu düşündüğüm, kısa kuyruk anahtar kelime (Short tail) ve uzun kuyruk anahtar kelimeleri (Long tail) Excel dosyasına ekliyorum.

Dilerseniz siz ağınızı genişleterek vikisözlük gibi ekstra uygulamalara da bakabilirsiniz. Eminim anahtar kelimeler bulacaksınız.

İlgili Aramalar

Google’da aratılan bazı kelimelerin bir kısmını aratırsak Google bunu otomatik olarak tamamlayacaktır. Örneğin Google’a SEO uyumlu aratması yaparsak Google bu kelime ile ilgili kelimeler gösterecektir.

Anahtar kelime analizi - SEO uyumlu Google tamamlaması
SEO uyumlu Google arama tamlaması

Ben SEO uyumlu makalenin nasıl yazılacağı ile ilgili bir makale yazacağım için bunu SEO uyumlu olarak aratıyorum. Çünkü potansiyel ziyaretçiler bunu belki SEO uyumlu içerik yada SEO uyumlu blog yazısı olarak aratabilir.

Ben bu makale için yaptığım anahtar kelime araştırmasında temel anahtar kelime analiz araçları kullanmanın yanı sıra bu özelliği kullanarak potansiyel ziyaretçinin bunu anahtar kelime analizi mi yoksa anahtar kelime araştırması olarak mı aratacağını öğrendim.

Tabii ki ziyaretçi bu anahtar terimler ile sınırlı kalmaz eminim bir çok şekilde bu aratmayı yapmıştır.

Bu tekniği kullanarak edindiğiniz ve aylık aranma hacminin olabileceğini düşündüğünüz anahtar terimleri bir kenara not edin. Daha sonra bu kelimeleri tek tek aratın.

Örnek vermek gerekirse ben SEO uyumlu içerik kelimeler bütününü Google’da aratıyorum ve sayfayı en aşağıya kaydırarak ilgili aramalar bölümüne geliyorum.

Bu noktada Google bana bu anahtar kelimeye yakın sonuçlar çıkarıyor.

Anahtar kelime analizi -SEO uyumlu içerik Google ilgili aramalar
SEO uyumlu içerik – Google ilgili aramalar

Bu resimde gördüğünüz her bir anahtar kelimeyi Excel dosyasına ekliyorum. Ve buradaki kelimelerin üzerine tıklayarak açılan sayfada yeniden ilgili aramalar kısmına geliyorum.

Daha sonra orada bulduğum anahtar kelimeleri de Excel dosyasına kaydediyorum. Ve bu yöntemi yeni anahtar kelimeler bulamayıncaya kadar veya zaten karşıma çıkan anahtar kelimeler yine karşıma çıkana kadar devam ediyorum.

Fark ettiyseniz yukarıdaki resimde bulunan yeni anahtar terimler SEO ile başlıyor. Yani hiç kaliteli SEO uyumlu makale gibi birbirinden ayrı anahtar kelimeler yok.

Bu yöntem de tıpkı Google anahtar kelime planlayıcısı gibi ilgili anahtar kelimeye en yakın sonuçları gösteriyor. Tek fark daha fazla anahtar kelime olması. En yakın sonuçlar gösteriliyor fakat Google anahtar kelime planlayıcısının önerdiği anahtar kelimelerden daha fazla sonuç gösteriliyor.

Anahtar Kelime Bulma – Anahtar Kelime Analizi Araçları

Şu ana kadar anlattığım yöntemler ile yapılan anahtar kelime analizi, sizin yaptığınız kendi araştırmanızdı. Onun dışında kullanabileceğiniz çeşitli varyasyonlarda temel anahtar kelime analiz araçları kullanarak yeni anahtar terimler öğrenebilirsiniz.

Bu anahtar kelime analiz araçları kullanımını linkte tıklayarak öğrenebilirsiniz. Eminim yaptığınız anahtar kelime araştırmasına bir çok şey katacaktır.

Google Keyword Planner Kullanımı

Anahtar kelime analizinden daha önemli bir şey varsa o da edindiğiniz anahtar terimleri ve alakalı anahtar kelimeleri yazacağınız makalede nerede, ne zaman kullanacağınızdır.

Demek istediğimi biraz daha detaylandırayım;

Anahtar kelimelerinizi yazınızda sırf kullanmış olmak için kullanmamalısınız. Bu anahtar kelimelerinizi ziyaretçinize normal bir kelime gibi göstermeli ve cümle akışını bozmadan kullanmalısınız.

Diyelim ki aylık tıklanma sayıları veya hacimleri yüksek olan kelimeleri “Bu makale için yaptığımız anahtar kelime araştırmasında edindiğimiz anahtar terimler aşağıdaki gibidir.” benzeri bir cümle ile edindiğiniz anahtar terimleri liste şeklinde sunarsanız bu size SEO açısından büyük bir dezavantaj demektir.

Siz her ne kadar anahtar kelimelerinizi paylaşmak isteseniz de bu Google’ın gözünde şu algıyı yaratır.

“Bu internet sitesi yazdığı makalelerde yükselmek için anahtar kelimelerini sırf yazı içerisinde geçirmek için kullanıyor.”

Eğer bunu yapıyorsanız ve hala devam ediyorsanız Google’da SandBox’a girebilirsiniz.

Onun yerine anahtar kelimelerinizi yazı akışını bozmadan, potansiyel ziyaretçinize hissettirmeden kullanmalısınız. Bunu daha iyi yapmak için öncelikle edindiğiniz anahtar terimleri aşağıdaki gibi sınıflandırmalısınız.

 • Odak anahtar kelime
 • Anahtar kelimeler
 • Yardımcı anahtar kelimeler
 • Diğer anahtar kelimeler.

Peki bu sınıflandırmayı neye göre yapacağız?

Bunlar genelde aylık aranma hacmine ve mantıken birbirinden ayrı olmasına göre yapılır. Örnek vermek gerekirse SEO uyumlu makale ve normal makale kelimeler bütününün aylık aranma hacminin ve mantıken birbirinden ayrı olduğu için normal makale kelimesi diğer anahtar kelimeler sınıfına girecektir.

Şu ana kadar edindiğiniz anahtar terimleri Google keyword planner kullanarak aranma hacimlerini öğrenecek ve bunlardan en yüksek olanını odak anahtar kelime, odak anahtar kelime ile ilgili olan anahtar terimleri anahtar kelimelerodak anahtar kelime ve anahtar kelimelere yakın olan terimleri de yardımcı anahtar kelimelere göre sınıflandıracağız.

Daha sonra Google anahtar kelime planlayıcı uygulamasına gidiyorum. Gelen ekranda sağ tarafta bulunan arama hacmi ve tahminleri alın kutucuğuna tıklıyorum.

Açılır menü halinde gelen ekranda örnek olarak SEO uyumlu makale anahtar kelimesini aratalım.

Anahtar kelime analizi - Google Keyword Planner SEO uyumlu makale aylık aranma hacmi
Google keyword planner – SEO uyumlu makale aranma hacmi

Bu kelimenin aylık aratılma hacmi ortalama 100 ila 1.000 arasındaymış. Eğer anahtar kelime listemde bu kelime en yüksek aranma hacmine sahipse bu kelimeyi odak anahtar kelime olarak seçiyorum.

Bu kelimeden sonra gelen ilk 10 en yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeyi anahtar kelimeler kategorisine ekliyorum.

Her iki kategori ile ilgili kelimeleri ise yardımcı anahtar kelimeler olarak listeliyor, kategori ile bağlantısı olmayan ancak yakın olan kelimeleri diğer anahtar kelimeler kategorisinde listeliyorum.

GA ve GSC ile Analizler Yapın

Google analytics anahtar kelimeler hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlıyor. Örneğin anahtar kelime analizi yapıp gerekli kurallar çerçevesinde makale yayımladınız ve bu makaleniz üst sıralarda yer alıyor.

Fakat şunu unutmamalısınız ki rakipleriniz hiç bir zaman boş durmayacak. Sizi geçmek her şeyi yapacaklar. Bu nedenle üst sıralarda yer aldığınız anlarda bile analizi kesmemeli, Google analytics üzerinden raporlar oluşturmalısınız.

Google search console ile dizindeki durumunuzu kontrol etmek ve web siteniz için performans raporu oluşturmak için kullanılabilir.

 1. Google search console hesabınıza giriş yapın.
 2. Sol taraftan performans başlığı altında arama sonuçları sekmesine gidin.
 3. Sayfayı aşağıya kaydırın.

Karşınıza gelen raporda yükselmek istediğiniz kelime ile en çok ilgili, en az tık ve görüntüleme alan kelimenize odaklanın. Örneğin adsense TBM arttırma hakkında bir içeriğim varsa adsense onay alma hakkında bir makale yazabilir ve yazıma geri bağlantı (backlink) verebilirim.

Anahtar Kelimeler Nerelerde Nasıl Kullanılmalı?

Yukarıda bahsettiğim gibi anahtar kelimelerinizi sınıflandırdıktan sonra belirli yerlerde doğru şekilde kullanmalısınız.

Örnek vermek gerekirse en iyi klavye modelleri adında bir odak anahtar kelime olsun. Ben klavye modelleri ile ilgili bir yazı yazarken odak anahtar kelimeden çok fazla bahsetmektense gizli bir şekilde kullanmalıyım.

Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

Günlük hayatta mesajlaşmak, oyun oynamak, makale yazmak gibi işler için kullandığımız klavyeler işi resmileştirmiş ve profesyonel kişiler tarafından kullanılırken çabuk bozulabiliyor. Bu nedenle bu kişiler en iyi klavye modelleri listelerine bakmak zorunda kalıyor.

Yanlış Anahtar Kelime Kullanımı

En iyi klavye modelleri günlük hayatta sıkça aratılan bir terim. Peki en iyi klavye modelleri arasında hangi modeller ve firmalar yer alıyor? En iyi klavye modelleri listesini sizler için derledik. 

Yanlış kullanıma bakarsanız okuyucu bu paragrafın anahtar kelimeye yönelik içerik olduğunu anlayacak. Çünkü bariz bir şekilde bilgi vermektense anahtar kelime kullanılmaya çalışılmış ve aynı cümlelerin değiştirilmiş hali okuyucuya sunuluyor.

İlk paragrafta ise anahtar kelime zorunlu bir şekilde kullanılmamış. Daha çok bilgi vermeye yönelik şekilde yazılmış ve anahtar kelime sadece gerektiği yerde okuyucuya fark ettirmeden kullanılmış.

Sizde makalelerinizde böyle anahtar kelime kullanmalısınız. Bu anahtar terimler okuyucuya hissettirilmeden kullanılmalı ve cümle akışını bozmamalı.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Olmalı?

Anahtar terimlerin yoğunluğu makalenizin uzunluğuna bağlı olarak %1 ila %4 oranları arasında olmalıdır. Bu oranların dışına çıkarsanız Google anahtar kelimelerinizi spam olarak algılayabilir.

Anahtar Kelime Çeşitliliği Nasıl Olmalı?

Genellikle sadece bir kelimeye yoğunlaşmak yerine o kelimeye benzer ve o kelimeye yakın terimler kullanmaya çalışın.

Hangi Sınıftaki Kelimelerin Kullanımına Öncelik Verilmeli?

Her sınıftan minimum 5 kelime kullanmaya çalışın. Ancak bunu cümle akışını bozmadan ve ziyaretçiye hissettirmeden yapın.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?