İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Google Yerel Rehberler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Yerel Rehberler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Yerel Rehberler

Google Yerel Rehberler, tam olarak Google Maps’te yetkili olan kullanıcılardır. Online incelemeler yazarlar, çeşitli lokasyonlar ve firmalarla ilgili görseller paylaşırlar. Aynı zamanda kullanıcılardan gelen soruları yanıtlarlar. Böylece Google Haritalar için bölgesel deneyimi geliştirirler. Bu hem firmalar hem de belirli bir mekâna ya da lokasyona ulaşmak isteyen kişiler için faydalı bir stratejidir. Peki, Google Yerel Rehber nasıl olunur? Google Yerel Rehber kullanımı hakkında merak edilenleri açıklayalım.

Google Yerel Rehberler Nedir?

Google Yerel Rehberler

Çoğumuzun bildiği gibi Google Haritalar güçlü bir kaynak. Buna en büyük katkıyı sağlayanlar ise Google Yerel Rehberler diyebiliriz. Rehberler, haritaların doğruluğunda ve kullanışlılığında büyük rol oynar. İsteyen herkes bu programın bir parçası olabilir ve Google’ın sunmuş olduğu avantajlardan yararlanabilir.

Bir tanım yapacak olursak, Google Yerel Rehberler, esasen Google Haritalar uygulamasına katkı sağlamanıza imkan tanıyan ve gönüllülük içeren bir sistem. Elbette yerel rehber olmadan da haritalara katkı sağlamanız mümkün. Fakat bu programa katılarak bazı ek avantajlar yakalayabilirsiniz. Bu durumda kullanıcıların aklına şu soru gelir: Google Yerel Rehberler para kazandırır mı?

Bu uygulama uzun bir süredir var. Google, haritalara katkıda bulunmayı teşvik etmek için bu sistemi yarattı. Peki, Google Yerel Rehber olarak para kazanmak mümkün mü? Bu program dahilinde para kazanmak söz konusu değil. İşletmelere ve lokasyonlara yorumlar yaparak rozetler, puanlar ve bazı hediyeler elde edebilirsiniz. Ancak para kazandıran bir sistem olmadığını bilmelisiniz.

Google Haritalar’ı düzenleyerek, yorum bırakarak ve deneyimlerinizi fotoğraf olarak da paylaşarak, Google’ın sunmuş olduğu ödül sisteminden yararlanabilirsiniz. Ödül sistemi genellikle dönemsel olarak Google tarafından gönderilen hediyeler, çeşitli Google ürünlerini öncelikli olarak deneyimleme, indirim kodları ve yerel rehberler için etkinliklere katılma hakkı elde etmeyi içerir.

Google Yerel Rehberler Puan Sistemi Nedir?

Google Yerel Rehberler

Bu uygulama ile ödül puanları kazanabileceğiniz çeşitli alanlar var. Puanlar seviyelere ve rozetlere dönüşüyor. Bunun için seviyeyi bir üst noktaya taşımak adına daha fazla puan toplamanız gerekiyor. Google Yerel Rehberler puan sistemi şöyle işliyor:

 • Yorum yaptığınızda her yorum için 10 puan hak edersiniz.
 • Yaptığınız yorum 200 karakterden fazla ise 10 puanlık bir bonus kazanırsınız.
 • Yorumlarınıza fotoğraf eklediğinizde her görsel içerik için 5 puan daha alırsınız.
 • Eklediğiniz fotoğrafa etiket dahil etmeniz durumunda etiket başına 3 puan kazanırsınız.
 • Yorumunuza video eklediğinizde her video için 7 puan alırsınız.
 • Kullanıcılardan gelen soruları yanıtlarsanız, her cevap için 1 puan elde edersiniz.
 • Haritalarda düzenleme yaparsanız, 5 puan hak edersiniz.
 • Haritalara yol eklerseniz bunun için 15 puan alırsınız.
 • Haritalara yer eklerseniz 15 daha kazanırsınız.

Nasıl Google Yerel Rehber Olunur?

Google Yerel Rehberler

Google Yerel Rehberler ile Google Haritalar’a kolay şekilde katkıda bulunabilirsiniz. Her katkı için puan elde edersiniz. Bu da demek oluyor ki, her eylem size puan getirir ve rozetleriniz artar. Bu aşamada profil seviyeniz de yükselmiş olur.

Google Yerel Rehber’i kullanmak basit olduğu kadar, bu sisteme dahil olmak da son derece kolaydır. Bunun için yapmanız gereken tek şey Gmail hesabınızla Google Haritalar kısmından profil oluşturmak. Profilinize fotoğraf ekleyebilir, hakkınızda özet bilgi yazabilir ve ardından değerlendirmeler, fotoğraf ve video paylaşımı yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

18 yaşından büyük olan herkes Yerel Rehber olabilir. Tek yapmanız gereken kayıt sayfasını ziyaret etmek. Ayrıca, kayıt aşamasında konumuzu doğru girmeyi, Haritalar ile kullanmış olduğunuz Google hesabınızda oturum açmayı unutmamalısınız. Son olarak; bu programa başvuru için beklemenize gerek kalmıyor. Yerel Rehber olarak kaydınızı yapıp, profil bilgilerinizi girdikten sonra direkt olarak Google Haritalar kısmına yönlendiriliyorsunuz. Sonrasında hemen katkı sağlamaya ve puan toplamaya başlayabiliyorsunuz.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?