1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

featured

SEO uyumlu makale, diğer yazı türlerinden farklı olarak Google algoritmaları ile uyumlu, arama motorların da yükselmek için yazılan içerik türüdür. Google’da ilk sıralarda yer almak için en önemli hususlardan biri de SEO uyumlu içerik yazmaktır. Peki Google için bu kadar önemli olan SEO uyumlu içerik nasıl yazılıyor? SEO uyumlu içerik yazmanın kuralları nelerdir ? Bu içeriğimde SEO uyumlu makale hakkında sizlere bilgi vereceğim.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu yazı en basit hali ile arama motoru optimizasyonu (SEO) kuralları ile uyumlu yazılan makale türüdür. Bu makaleler sadece SEO uyumlu olmamakla beraber kullanıcının okuma deneyimi ve okuma isteğini taze tutmayı amaçlar. Bu nedenle SEO uyumlu yazı, özellikle blog alanlarında sıkça tercih edilmektedir.

SEO uyumlu içerik Google’da üst sıralarda yer almak adına tam donanımlı olduğu için Google direkt olarak ilgili içeriğin SEO uyumlu olup olmadığını kontrol eder. Elbette Google bir içeriği üst sıralara çıkarma kararı verirken bunu +200 farklı kriter çerçevesinde yapar. Fakat bunlardan en önemlisi içeriğin SEO uyumudur.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale - SEO

En etkili SEO uyumlu içerik yazmak için size verebileceğim en mühim tavsiyem kopyala yapıştır yapmaktan kaçınmak olacaktır. İnanın bana bu blogu açalı 6 ay olmasına rağmen tüm tecrübemle söylüyorum ki kopyala yapıştır yapmak Google’da üst sıralara çıkmak adına yapabileceğiniz en kötü hareket olur.

Onun yerine içeriğiniz niş içerik olmalı yani genel kitleye hitap etmektense tek bir alana odaklanmalıdır. Bunun yanı sıra içeriğinizi SEO kuralları doğrultusunda yazmak size artı puan kazandıracaktır. Bu sayede web sitesinde kalma süresi oranını arttırmak bir kenara arama sonuçlarında backlink paketi almadan bile ilk sayfaya girmeniz mümkün. Tabii bu içeriğinizin kalitesine ve intihal oranına bağlı.

Anahtar Kelime Analizi

SEO uyumlu makaleyi yazmak için anahtar kelime stratejisi belirlemek Google’da yükselmenizi sağlayacak adımdır aslında.

Çünkü anahtar kelime analizi ister bir takım araçlar kullanılarak yapılsın ister manuel olarak yapılsın, sonucu potansiyel ziyaretçilerin hangi anahtar terimleri kullandığını öğrenmek için yapıldığından dolayı anahtar kelime stratejisi belirlemek çok önemlidir. Anahtar kelime analizinin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız anahtar kelime analizi nasıl yapılır başlıklı yazımı rehber edinebilirsiniz.

Dikkat: Anahtar kelime analiziniz bittiğinde elde ettiğiniz kelimeleri sadece yazınızda kullanmak için kullanmayın. Demek istediğim anahtar kelimelerinizi içeriğinizde, ziyaretçilerinize fark ettirmeden, cümle, yazı akışını bozmadan kullanın.

Dikkat – 2: Edindiğiniz anahtar terimleri gözünüzün önünde olan bir deftere not edin ya da ikinci bir monitörünüz varsa anahtar kelimelerinizi o ekrandan açın.

İçerik Başlığı, SEO Başlığı ve Meta Açıklaması

Bir içeriğin SEO başlığı ve meta açıklaması öyle bir noktadır ki ziyaretçi, yazınıza denk geldiğinde yazınızı okuyup okumayacağına karar verir. SEO başlığını yazınızın arama motorlarında ki adı, meta açıklamasını ise yazınız hakkında kısa bir metin olarak düşünebilirsiniz.

SEO Başlığı

İçeriğinizin SEO başlığı, yazınız indekslendiğin de arama motorlarında görünen başlıktır. WordPress gibi hazır içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız Yoast SEO veya All in One SEO gibi eklentilerle SEO başlığınızı düzenleyebilirsiniz.

SEO uyumlu makale - Google Araması
Google Adsense onayı nasıl alınır ? – Google araması

Meta Açıklaması

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi meta açıklaması veya arama motoru açıklaması orijinal yazıdan bir alıntı veya yazıyı karakter sınırını aşmadan tanıtan bir metin olabilmekte. Öyle ki meta açıklamasını okuyan ziyaretçiler yazıya girip girmeyeceğine, içerisinde ne tür bilgilerin olduğuna ve okunmaya değer bir yazı olup olmadığına karar verecektir.

Peki ben ne yapıyorum ?

Bildiğiniz gibi internet üzerinde yer alan makalelerin neredeyse tamamı giriş – gelişme – sonuç prensibi ile hareket eder. Ben ise meta açıklamasına yazımın giriş kısmından kısa bir metin ekliyor veya benzer anahtar terimler kullanıyorum.

Tabii bunu yaparken yazımın giriş kısmını olabildiğince ziyaretçiyi yazımı okumaya ikna edici bir şekilde hazırlıyorum. Mutlaka görmüşsünüzdür bazı siteler “merhaba bugün şu konu hakkında yazı yazma gereği duydum, iyi okumalar” şeklinde giriş kısımları oluşturuyor. Fakat bu metinleri meta açıklaması olarak eklediklerinde yaptıklarının farkında olmadığı eksikler şu şekilde sıralanabiliyor;

 • Ziyaretçiye yazı hakkında hiç bir bilgi verilmiyor
 • Ziyaretçi yazarın yazısının faydalı olup olmadığını az da olsa iki metinden anlayamıyor
 • Google bu içeriği sıfırıncı sıraya çıkartacak olsa meta açıklamasından dolayı çıkarmıyor.

SEO Başlığı ve Meta Açıklaması Nasıl Olmalı ?

SEO başlığı ve meta açıklamasını düzenlerken olabildiğince anahtar kelime kullanımına gitmeniz çok önemli. Bu maddeleri bir liste halinde sıralamak gerekirse bunlar aşağıdaki gibi olabilir.

 • SEO başlığında anahtar kelime mutlaka kullanılmalı ve bu en başta yer almalı. Araştırmalara göre odak anahtar kelimeyi ilk sırada kullanmayan siteler, ilk 3 sırada yer alamıyor. Kullanıcıların çoğu arama sonuçlarında ilk 3 siteye odaklandıkları için 4. sırada veya daha geride olmanız size ters tepecektir.
SEO uyumlu makale - Dijital pazarlama Google araması
Dijital pazarlama Google araması
 • SEO başlığınız spam olarak algılanmaması için minimum karakter uzunluğu 50 maksimum ise 70 sayısında olması gerekmektedir. Aynı şekilde meta açıklaması ise 90 ila 160 karakter sayıları arasında olmalıdır.
 • SEO başlığınızda soru cümleleri kullanmaya çalışın. Örneğin SEO uyumlu yazı yazma – SEO uyumlu makale nasıl yazılır ? gibi. Böylece ziyaretçi içeriğinize denk geldiğinde ne tür sorulara cevap verdiğinizi anlayabilir.

SEO Başlığı: SEO Uyumlu Makale Nedir ? Nasıl Yazılır ? – Techno Light

Meta Açıklaması: SEO uyumlu makale | SEO uyumlu içerik nasıl yazılır ? – SEO uyumlu yazı yazma – SEO uyumlu yazı yazma kuralları

İçeriğin URL İnşası

İçeriğinizi, URL yapısını gözden geçirmeden yayınlıyorsanız çok önemli bir maddeyi çöpe atıyorsunuz demektir. Diyelim ki en iyi klavye modelleri hakkında bir yazı yazıyorsunuz. Bu yazınızın başlığı da Hemen hemen en iyi klavye modelleri nelerdir ? olsun.

WordPress otomatik olarak bu başlığı URL adresine yapılandırır. Yani bu başlığı girdikten sonra URL adresiniz şu şekilde olur hemen-hemen-en-iyi-klavye-modeller-nelerdir. Burada hemen hemen gibi ikilemeler URL adresinize bir katkı sağlamayacağı gibi yazınızın SEO skoruna zarar da verebilir. Bu nedenle bu tür gereksiz kelimeler kullanmaktan kaçının.

Bu terimleri URL adresinden kaldırdım şimdi ne yapacağım ?

Bu adımdan sonra yapmanız gereken şey içerik adresinizde spesifik kelimelere yer vermemenizdir. Yukarıdaki URL adresi örneğinde zaten en iyi klavye modellerinin hangileri olduğundan bahsedeceksiniz. Bu nedenle URL adresindeki nelerdir kelimesi gereksiz bir kelime oluyor.

URL adresinin SEO’ya uygun makale yazmak ile ne alakası var diye düşünmeyin. Bu gibi maddeler SEO uyumlu makale yazmanın kırılma noktasıdır.

Böyle bir içerik için doğru URL yapısı şu şekilde olmalı:

en-iyi-klavye-modelleri-en-kaliteli-klavyeler

H1, H2 ve H3 Başlıkları

İster inanın ister inanmayın başlıkların anahtar kelime içermesi ve doğru kullanımı SEO için büyük önem arz ediyor. Peki başlık etiketleri nasıl kullanılmalı? Başlıklardan en etkili şekilde verim almak için maddeleri sıralıyorum;

 • Mutlaka H1 ve H2 başlıkları kullanılmalı. H3 Şart değil fakat gerekirse kullanılabiliyor
 • Başlıkların anahtar kelime ile ilişkilendirilmesi makalenin doyurucu olmasına katkı sağlar
 • Başlıklara link eklemek zorunlu değil fakat bir ürün veya uygulama tanıtımında genellikle başlığa link eklenmekte.
 • Başlıklarınızda mutlaka anahtar kelime kullanımına gidin. Sanmayın ki anahtar kelime stratejisi sadece makale yazmak için yapılıyor. Aynı zamanda bu anahtar kelimeleri başlıklarda kullanmak size fayda sağlar.

Zengin Medya Öğeleri

SEO uyumlu makale yazma rehberinde değineceğim bir diğer nokta ise zengin medya öğeleri (gif, resim, video vs.) kullanmaktır. Çünkü yazınıza hiç bir medya öğesi eklemezseniz ziyaretçilerinizi kelime yağmuruna tutarsınız. Bu da istenmeyen bir durum olduğu için yazınıza fark etmeden zarar verebilirsiniz.

Elbette resim, video kullanmanın da bir kaç kuralı vardır. Eğer resimlerinizi sitenize optimize edilmiş bir şekilde yüklemezseniz bu SEO puanınızı düşürebilir.

Resim optimizasyonu nedir ? Nasıl yapacağım ?

Resim optimizasyonunun ne olduğunu nasıl yapılacağını bütün detaylarıyla anlatan Burak Oran’ın şu yazısını okumanızı tavsiye ederim. Resim optimizasyonu ile ilgili bilmediğiniz bilgileri öğreneceğinize eminim.

Eski İçeriklerinize ve Başka Sitelere Link Verme

Bir kıyafet mağazasına bir müşteri geliyor ve size pantolon alacağını söylüyor. İki tane seçeneğiniz var bunlar;

 1. Müşteriye sadece pantolon satmak
 2. Müşteriye pantolonla birlikte güzel bir kaban satmak.

İkinci seçeneği seçeceğinizden hiç şüphem yok. Aynı şey web siteleri için de geçerli. Bir ziyaretçinin en iyi klavye modellerini bulmak için yazınıza girdiğini varsayalım. Bu noktada siz önceden yazdığınız en iyi hoparlör modelleri yazınıza link verirseniz hem web sitenizde kalma süresini arttırmış olacak hem de iç linklemenizi (interal linking) kaliteli bir şekilde yaparak Google’ın size verdiği notu yükselteceksiniz.

Peki başka sitelere link verirsem ziyaretçi kaybı yaşamaz mıyım ?

Kesinlikle yaşamazsınız. Çünkü kendi içeriklerinize ve başka sitelere link vermek muazzam derecede kaliteli link yapısı oluşturmanızı sağlar. Tabii ölçüyü aşmamak şartıyla. Google link yapısına da önem verdiği için bu size zarardan çok yarar sağlar. Ziyaretçi bir yazı okurken başka bir yere link verildiğini görünce yazıyı okumaya devam edip en son linke tıklıyor. Ben şahsen öyle yapıyorum. Bu durumu göz önüne alırsak ziyaretçi kaybı yaşamaksızın kalitenizi ve SEO skorunuzu yükseltmiş olacaksınız.

Makale İçeriği

SEO uyumlu blog yazmak için anlattığım tüm bilgileri harfiyen uyguladınız. Ama sıralamada hala geri kaldınız. Peki bunun nedeni nedir ?

Yukarıda saydığım bütün maddeler anahtar kelime sıralamasında yükselmenizi sağlayacak bir etken. Yani bu adımları uygularsanız kesinlikle üst sıralarda yer alırsınız gibi bir durum yok.

Google asıl kaliteli, özgün, ziyaretçiye gerçekten faydalı olan içerikler üreten web sitelerini ödüllendirir. Herhangi bir terim ile arama yaptığınız da SEO uyumlu makale örneği görmeniz çok olasıdır.

Makale içeriği kaliteli olmalı ama nasıl kaliteli içerik yazılıyor?

Kaliteli içerik yazmak herkesin bir anda yapabileceği bir iş değildir. Öncelikle bunu varyasyonlara bölmeli ve bu konular hakkında eğitimler almalısınız.

Kaliteli içerik denince aklınıza sadece özgün ve kaliteli makale gelmesin. Makalenizi yazarken bütün kuralları dengeli bir şekilde yürütmeli anlam bütünlüğü bozulmadan SEO kurallarını yerine getirmelisiniz.

Bu kurallar arasında makalenizi akıcı bir dille yazmak, ziyaretçilerinizi rahatsız yormayan kelimeler kullanmak çok önemlidir.

Makale yazmayı sadece tuşlara basarak anlatılan içerik sanmayın. Makale yazmak; ziyaretçilerinizi ikilemde bırakmayan, onlara her zaman doğru cevabı gösteren, onları kelime yağmuruna tutmadan adım adım detaylı bir şekilde anlatan ve bunu en güzel şekilde yapan, statik bir şekilde ilerlemeyen kelimeleri dijitale veya kağıda dökmek demektir.

Bana inanmıyorsanız köklü, başarıyı yakalamış ve amacına ulaşmış web sitelerine bir bakın derim. Bu siteler durduk yere mi başarıyı elde etti? Hayır. Bu siteler bile içeriklerini özgün ve kaliteli, aynı zamanda yukarıdaki maddelere uygun şekilde yazdılar.

Bunun sonucunda reklam gelirleri, Google’da ki sıralamaları, trafikleri ve itibarları doğru orantılı bir şekilde yükseldi. Yani SEO uyumlu makale yazmayı öğrenmek istiyorsanız 300 – 400 kelimelik yazılara bakmayın. Aksine daha kaliteli bir biçimde yazılmış, uzun ve detaylı yazılara bakın :)

Diğer Önemli Hususlar

1- Eğer siteniz yavaş ise ne kadar kaliteli içerik üretirseniz üretin site hızınız az olduğundan dolayı hepsi çöp olur. Araştırmalara göre 2 saniyeden geç açılan siteleri kullanıcıların %70’i terk etmiş. Sitenizi hızlandırmak için Burak Oran’ın yazdığı WordPress site hızlandırma başlıklı yazısını ziyaret etmenizde fayda var.

2- Google’ın +200 farklı sıralama kriteri olduğundan bahsetmiştim. Bu nedenle +200 farklı kriteri uyguladıktan sonra SEO uyumlu içerikten alacağınız verim daha fazla olacak. Dolayısıyla bu hususların çoğunu yapmaya çalışın.

3- SEO uyumlu makale yazmak için yazılarınız 100 ila 500 kelime arasında ise bu SEO skorunuzu azaltacaktır. Makalenin olması gereken bir uzunluğu yok fakat kısa olursa yukarıda saydığım maddeleri uygulamakta zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle içeriklerinizi Google’ın sevdiği ideal yazı uzunluğu çerçevesinde yazmalısınız.

4- Eğer siteniz için WordPress SEO kurallarını yerine getirmediyseniz bu SEO uyumlu makale yazmanın buna hit arttırmada dahil olmak üzere web sitenize katacağı değeri bir hayli düşürecektir. Bu nedenle WordPress SEO hususlarını yerine getirmediyseniz büyük bir yanlış yapıyorsunuz demektir.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?