İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Site Hit Arttırma – Organik Trafik Arttırma Nasıl Yapılır?

Site Hit Arttırma – Organik Trafik Arttırma Nasıl Yapılır?

featured

Site hit arttırma yollarını anlatmadan önce, web sitesinin tanımını yapmakta fayda vardır. Web siteleri belirli bir amaca yönelik kurulan, çeşitli içerik ve bağlantılardan oluşan ve genel amacı oldukça fazla insana ulaşmak olan sistemlerdir. Web sitelerine gelen ziyaretçi sayısına hit adı verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken ziyaretçi sayılarının organik, yani gerçek kişilerden oluşması konusudur. Bot kullanılarak ziyaretçi sayısını artırmak, arama motorları tarafından tespit edildiği için web sitelerinin üst sıralarda yer alması pek de mümkün değildir.

Web sitesi hit arttırma yolları pek çok farklı kritere bağlıdır. Öncelikle web sitesi hazırlanırken iyi bir alt yapıya sahip olmasına özen gösterilmelidir. Çalışmayan bağlantılar veya eksik kalan başlıklar gibi siteyi kalitesiz duruma düşürecek noktalar baştan düzeltilmeli ve onarılmalıdır. Bunun dışında web sitesi hit arttırma yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Web sitesinin SEO çalışmaları oldukça kaliteli olmalıdır. 
 • Anahtar kelimeler yerli yerinde kullanılmalıdır.  
 • Başlıklar özenle seçilmelidir. 
 • İçerikler olabildiğince özgün ve orijinal olmalıdır. 
 • Siteye düzenli aralıklarla kaliteli içerikler eklenmelidir. 
 • Siteye bağlı sosyal medya hesapları oluşturularak, yönlendirme yapılmalıdır. 
 • İçerik konuları okuyucuların ilgisini çekebilecek konular olmalıdır.
 • Düzenli olarak, link çöplüğüne dönmemiş sitelerden tanıtım yazısı ve backlink alınmalıdır.

Site Hit Arttırma Algoritması Nasıl İşler ?

Ziyaretçiler tarafından oluşturulan trafiğin tespiti ile web sitesi hit arttırma algoritması başlar. Öncelikle ziyaretçinin hangi kaynaktan siteye ulaştığı tespit edilir. Bunun birkaç cevabı vardır: Arama yapılarak giriş, doğrudan site adresi yazılarak giriş ya da arama motorunda yapılan arama sonucu giriş.

Daha sonra siteye gelen ziyaretçilerin sayfada geçirdiği vakit tespit edilir. Bu süre oldukça önemlidir, çünkü arama motorları tarafından dikkate alınır.

Bundan sonra ise ziyaretçilerin sayfada yaptıkları işlemler tespit edilir, bunlar arasında tıkladıkları bağlantılar ve gezinme hareketleri yer alır.

Son olarak ise web sitesinin kalitesini ortaya koyan sayfa sayıları ve çeşitliliği, sitede yer alan bilgilerin doğru ve güvenilir olması gibi unsurlar dikkate alınır. Tüm bu süreçler web sitesinin hit arttırma algoritmasını oluşturur.

Organik Hit Arttırma Yolları Nelerdir ?

Öncelikle bir web sitesi hazırlanırken doğru bir amaca hizmet etmesi beklenir. Burada söylemek istediğimiz gerçekten işe yarar bilgiler içeren ve insanları yanıltma amacı gütmeyen kaynaklar oluşturmaktır. Sadece para kazanma amaçlı olarak hazırlanan içerikleri boş web sayfaları, insanların zamanını çalmak dışında bir hizmet sunmamaktadır. O nedenle faydalı bir iş yapılması önemlidir.

Web sitesi hit arttırma yolları arasında pek çok farklı yöntem yer almakla birlikte bu işin yanlış yollardan yapılmaya çalışılması da oldukça popüler ve yanlış bir tutumdur. Bot kullanarak ziyaretçi sayısını fazla göstermek gibi hatalar arama motorları tarafından kolayca tespit edilmekte, sayfanın ceza almasına sebep olmakta ve aramalarda üst sıralarda yer almasına izin verilmemektedir. Bu nedenle dürüst bir tutum her zaman kazanacaktır.

Organik bir şekilde web site hit arttırma yollarından ilki kaliteli bir SEO içerik çalışmasıdır. SEO çalışmaları, sadece anahtar kelime kullanımı gibi basit bir çalışma değildir. Bu nedenle SEO çalışmaları için özel programlar kullanmak oldukça yaygın bir tutumdur. SEO çalışması içerisinde içeriklerin özgün ve orijinal olması, yazım kurallarına dikkat edilmesi, doğru ve güvenilir bilgiler verilmesi, doğru başlık ve anahtar kelimelerin seçilmesi gibi pek çok ayrıntı yer almaktadır.

SEO çalışmalarına uygun içeriklerin belirli aralıklarla yüklenmesi sitenin güncel kalmasını ve üretimin devam etmesini sağlar. Bu tutum, arama motorları tarafından değerlendirilir. Yine, web sitesinin sosyal medya hesaplarına bağlı olması web sitesi hit arttırma yolları bakımından çok önemlidir. Sosyal medyada gezinen bir ziyaretçi, verilen linkler sayesinde web sitesini ziyaret etmiş olacak ve bu da site trafiğine katkı sağlayacaktır. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecraları bu iş için oldukça uygundur.

Web siteyi ziyaret ederken beklenti içerisinde olan kişiler, sayfada etkileşim olmasını önemserler. Etkileşim ne demektir? Ziyaretçinin sayfa içerisinde aradığı sorulara kolayca cevap bulabilmesi, yorum yapabilmesi veya yardım alabilmesidir. Sayfada linkler bulundurarak sayfalar arasında geçiş sağlanması ise ziyaretçinin sitede geçirdiği vakti artırarak sitenin yükselişine katkı sağlayacaktır.

İnternet sitesine gelen ziyaretçiler için sayfada hızlı hareket edebilmek de önemlidir. Ziyaretçi beklentisi olarak düşünüldüğünde, bir sayfanın açılması veya sayfa içerisinde tıklanan linklerin açılma süresi uzadıkça sayfanın terk edilme olasılığı artar. Bunun dışında, web sitesini mobil uyumlu olarak tasarlamak, ziyaretçi kullanımı açısından kolaylık sağlar ve web sitesi hit arttırma bakımından da destek olur. Ayrıca, her yeni içerik eklendiğinde ziyaretçilere bildirim göndermek de sayfanın tekrar tekrar ziyaret edilmesini sağlar ve bu da doğal olarak hit arttırma yollarından biridir.

Site hit arttırma amacı ile yapılan çalışmalardan biri de backlink sağlamaktır. Backlink demek, başka bir yazarın yazısında sizin içeriğinizden bahsetmesi ve içeriğinizin linkini kendi yazısında kullanmasıdır. Bir çeşit referans olarak düşünebileceğiniz backlink, yeterince popüler kişiler tarafından uygulanırsa oldukça etkili sonuçlar doğurabilir.

İçeriklerin özgün ve SEO uyumlu olması dışında gerçekten ilgi çekici, eğlendirici, ilham verici ve ziyaretçiyi kendine çeken yazılar olması oldukça önemlidir. Kalemi sevilen yazar mutlaka takip edilir, bu nedenle ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğinize de dikkat etmeniz gerekir. Bunun dışında tartışmalara neden olan konulara yer vermek de sayfanın ziyaretçi sayısına katkı sağlar. İnsanlar tartışma konusu olan mevzuları merak eder ve bu konularda daha çok araştırma yaparlar.

Ziyaretçi Prensibi Nasıl Çalışır ?

Bir web sitesinin gelişimi ziyaretçi sayısı ve işlemleriyle doğrudan ilgilidir. Ziyaretçi prensibi üzerine kurulan sistemler için geliştirilmiş hit sorgu araçları mevcuttur. Bunlardan birkaçını ele alacak olursak:

1Ahrefs

Ahrefs hepsi bir arada SEO araç setidir. Web sitenizi optimize ederek denetler, rakiplerinizi analiz eder, müşterilerin aradığı anahtar kelimeleri tespit eder ve size bu konuda yönlendirmeler sunar, bilgi edinebilmeniz için sektörde yer alan en iyi performanslar hakkında bilgi verir ve sıralamanızı takip eder.

2Alexa

Alexa web sitenizin stratejilerini geliştirir, SEO çalışmaları yapar ve yeni fikirler keşfetmeniz adına yardımcı olur. Hedef kitle analizi yapar, özellikle pazarlama stratejisi konusunda gelişmiş bir yapıya sahiptir.

3SEMRush

SEMRush, web sitenizin organik trafiğini büyütecek SEO çalışmaları, dikkatli anahtar kelime seçimleri yaparak yardımcı olur. Verileri analiz eder, stratejiler geliştirir ve pazarlama ve reklam konularında öneriler sunar. PPC kampanyaları oluşturur, sosyal içerik taslağı oluşturur, planlar ve yayınlar.

4SimilarWeb

SimilarWeb, Dijital araştırma (kıyaslama, web sitesi ve uygulama analizi, izleyici araştırması) Dijital pazarlama (rekabet analizi, SEO ve PPC, bağlı pazarlama, reklam) Alışverişçi (Kullanıcı deneyimi, marka performansı, ürün optimizasyonu, yerinde arama) Yatırımcı (yatırım fikri, yatırım izleme, tahmin, durum tespit süreci) Satış (olası satış yaratma, satış sözleşmesi, dolandırıcılık tespiti) gibi çok yönlü veri sağlayan bir SEO araç setidir.  

Tüm bu araçların amacı ziyaretçi prensibine uygun hareket ederek, web sitesi kullanıcılarının işlerini kolaylaştırmaktır. Burada web site sahiplerinin ihtiyaçlarını doğru belirleyerek uygun sistemleri tercih etmeleri önemlidir. Bu sayede özellikle pazarlama ve reklam gerektiren işlerde büyük başarılar elde edilebilmekte, profesyonel hizmetler ile web sitelerinin ziyaretçi performansları üst seviyelere taşınmaktadır.  Ziyaretçi prensibi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Google Mantığı Nasıl İşler ? Google Nasıl Çalışır ? başlıklı içeriğime göz atabilirsiniz.  

Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?