İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Akıllı Telefonunuzu Yenilemeden Önce Yapmanız Gerekenler

Akıllı Telefonunuzu Yenilemeden Önce Yapmanız Gerekenler

akıllı telefon

Akıllı Telefonunuzu Yenilemeden Önce Yapmanız Gerekenler arasında gelen cihazların güncelleme alamaması sorunları ve yavaşlaması gibi   problemler yaratır

Markaların yeni sürümlerini çok daha sık bir şekilde piyasaya sürmesi sonucu insanlar da telefonlarını daha sık bir şekilde yenilemeye başladılar. Fakat içerdiği bilgiler kişisel dosyalar nedeniyle eski cihazın atılmadan ya da satılmadan önce yapılması gereken önemli tedbirler bulunmaktadır. Yazımızda akıllı telefonunuzu yenilemeden önce yapmanız gerekenleri anlatıyoruz.

Akıllı Telefonunuzu Yenilemeden Önce bir yedekleme yapın:

Akıllı telefonlar farklı klasörlerde birçok farklı dosyalar saklayabilirler. Bu dosyaları tek tek yedeklemek oldukça sıkıcı ve zahmetli olabilir. Telefonlarla beraber kullanılan PC senkronizasyon yazılımlarını kullanarak telefondaki tüm dosyaların PC’ye yedeklenmesi mümkündür. Üç önemli yedekleme uygulaması kısaca şöyle yapılabilir:

Bütünüyle temizlemek:

Bilgileri yedekledikten sonra telefonu resetlemek en iyi çözümdür. Bu şekilde fabrika ayarlarına dönen telefonda kişiye ait hiçbir veri kalmaz. Fabrika ayarlarına döndürülen telefonun klasörlerine yine de göz atmak gerekebilir. Medya klasörlerinde resim veya video parçalarının kalıp kalmadığını kontrol etmelidir. E-posta adresleri, rehber kontak bilgileri kontrol edilerek boş olduğundan emin olmak gerekir. Sosyal medya klasörlerinde bazı veriler kalmışsa bunlar silinmelidir.

Silinemeyen her şeyi yok etmek:

Eğer telefon satılmayacak ya da birisine verilmeyecekse, elde tutmamak ve doğrudan yok etmek radikal olsa da gerekli bir yoldur. Bunun için telefonun içi açılarak içindeki parçalar kullanılmayacak hale getirilebilir.  Evde saklanan telefonlarda bazen çalınma riski olabilir. İçinde silinemeyen dosyalar varsa bunlar kolaylıkla çözümlenebilir veya bazı kişilerce zarar verecek şekilde kullanılabilir. Telefon sıfırlamak bir diğer çözüm olabilir.

Kayıt tutmak:

Akıllı cihaz birisine verildiyse mutlaka kaydının tutulması gerekir. Garanti kapsamı dışında olsa da faturalarını saklamak gerekir. Eğer telefonun satılacaksa faturalarının orijinalleri satılan kişiye teslim etmemelidir. Faturaların bir fotokopisini onlarla paylaşmak yeterli olacaktır. Telefonu satarken güvenli ikinci el noktalarını kullanmak gereklidir. Tescilli ticari kuruluşların tercih edilmesi ve asla sokak satıcılarıyla iş yapılmaması gereklidir. Özellikle sokak satıcılarına kimlik numarası verilmemeli ya da kimlik fotokopisi paylaşılmamalıdır. Tescilli olmayan kurumların bunu istemeye hakları yoktur.

Geri dönüşüme götürmek:

Eğer telefonunuz ikinci el satışında çok değer etmeyecekse telefonu geri dönüşüşe götürmek, içindeki parçaların geri dönüşümde işe yaraması ve tekrar kullanılması açısından önemlidir. Eski akıllı telefonlarınızdan kurtulmak için bu sayılan yollar oldukça güvenli bir tercih olacaktır.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?