İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Google Mantığı Nasıl İşler? Nasıl Çalışır?

Google Mantığı Nasıl İşler? Nasıl Çalışır?

Google Mantığı Nasıl İşler ? -

featured

Google mantığı nasıl işler gibi sorulara cevap aramak, genellikle Google’ın çalışma prensibini anlamak ve internet sitelerini bu prensibe göre düzenlemek isteyen web site sahiplerinin yapacağı bir şeydir.

Temel misyonu dünya üzerinde yer alan bilgilerin tamamının düzenlenmesi ve daha erişilebilir hale getirilmesi olan Google, aynı zamanda bu bilgileri yüksek verim alınabilecek hale getirir. İnternet üzerinde yapılan araştırmaların tamamının temelinde ise bu misyon bulunur.

Dizin, esas itibari ile bir seçenek olarak geliştirilmiş değildir. Bunun temel nedeni, internet üzerinde milyonlarca sitenin var olmasıdır. Bu sitelerin her birinde çeşitli bilgilerin bulunduğu temel alındığında, esas olanın bu bilgilerin hangilerinin verimli olduğunun ayırt edilmesi haline gelmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple arama motoru üzerinden araştırma yapan kişilerin talep ettikleri bilgilere en kısa, zahmetsiz ve doğru bir şekilde erişebilmeleri, bu bağlamda temel hedeftir.

Google

Google Dizini Nasıl Çalışır ?

Google dizini temel itibari ile birçok çalışma prensibi çerçevesinde faaliyet sürdürür. Söz konusu prensiplerden ilkinin ise önem sıralaması olduğu bilinir. Esas itibari ile bakıldığında ilk zamanlarda editörlerin gönüllülük esasına dayanan web siteleri, zamanla yoğun bir talep ile karşı karşıya kalmıştır. Önem sıralamasını ön plana çıkartan da bu detaydır. Çünkü var olan sitelerin önünü kesmek ve mevcut sıralamalarda yalnızca tam anlamı ile faydalı olan sitelerin çıkmasını sağlamak için çeşitli gelişimler kat edilmiştir.

Faydalı olan sitelerin ön plana çıkartılması için geliştirilen önem sıralaması çerçevesinde, Google sayfalara belirli değerler vermiş, sayfalar hakkında bazı görüşlerini açığa çıkartmıştır. Bu farklı yaklaşım ise zamanda doğrudan web sitelerinin sıralamaları ile uyumlu hale gelmiştir. Günümüzde bakıldığında sahiden de kaliteli içerik üreten, köklü ve kendi içerisinde öz değeri bulunan sitelerin üst sayfalarda yer alıyor olmasının temel nedeni budur.

Google web dizini üzerinde şekillendirici etkisi bulunan bir diğer unsur, arama sonuçları ve oranlarıdır. Söz konusu arama motoru tarafından sürekli bir gelişim ve değişime tabi tutulan aramalar, aynı zamanda yenilikçi bir sınıflandırmaya da tabi tutulmaktadır. Bu sınıflandırmaların doğrudan yansımalarının sonucu ise, şüphesiz dizindir.

Açık ve kullanılabilir bir ara yüz, dizini diğer arama motorlarından ayıran en temel unsurdur. Kişilerin temel olarak aradıkları bilgileri ve unsurları, doğrudan ara yüz aracılığı ile elde etmesi mümkündür. Bu bağlamda zorlanılması mümkün değildir.

Google Dizininin Algoritması Nedir ?

Temel itibari ile aranan bilginin daha çabuk elde edilmesini, üst sıralarda yer alan sayfaların kaliteli sayfalar olmasını sağlayan Google dizini, normal web arama sonuçlarını da doğrudan etkiler. Bu çerçevede sitelerin üst sıralarda yer alabilmeleri için öncelikle dizine ekleme işlemi gerçekleştirmeleri gerekir.

Dizine ekleme, ziyaret edildiği bilinen herhangi bir içeriğin kaydedilmesidir. Bunun sonucunda istenilen sayfaların tamamının arama sonuçlarında yer edineceğini söylemek mümkündür. Buradan şu sonucu çıkartmak mümkündür; bir web sitesinin sıralamalarda en üstte yer alabilmeleri için öncelikle dizine kaydolmaları gereklidir. Aksi durumda siteler arama sonuçlarında görülmeyecek, organik trafik çekemeyeceklerdir.

Yeni bir web sitesi kuran kişilerin sitelerinin dizine eklenip eklenmediğini anlamalarının en kolay yolu, arama motorundan araştırma yapmaktır. Ancak kimi durumlarda site geri sıralarda olduğu için bu durum ile tespit etmek de zorlaşacaktır. Böyle durumlarda gerekli tespitin yapılması için kullanılabilecek araç ise, Google Search Console olarak bilinmektedir. Söz konusu algoritmaya dâhil olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilerin sitelerini dizine eklemek için izleyebilecekleri yol ise aşağıda verildiği gibidir.

  • İlk olarak Google arama konsoluna gidilmelidir.
  • Ardından Search Console üzerinde yer alan URL inceleme aracına gidilmelidir.
  • URL sayfasına girdikten sonra dizine eklenmesi istenilen web sitesinin URL’si mevcut arama çubuğuna eklenmelidir.
  • Yapıştırma işlemi gerçekleştirildikten sonra URL’nin taranması biraz zaman alabilecektir. Bu konuda herhangi bir endişe duyulmasına, bu durumun olumsuz olarak algılanmasına kesinlikle gerek yoktur.
  • Ardından son aşamaya gelindiğini söylemek mümkündür. Bu aşamada ise henüz oluşturulmamış site dizininin oluşturulması isteği gönderilecektir.

Yukarıda verilen adımları izleyen kişilerin, oldukça pratik bir şekilde yeni oluşturulan web sitelerini Google algoritmalarına tanıtmaları mümkündür.

İzlenmesi gereken adımlar çerçevesinde şunu söylemek mümkündür; sitelerin dizine eklenmemesinin iki temel nedeni vardır. Bunlar şu şekildedir;

  1. Sitenin farklı bir alan adı kullanılarak dizine zaten eklenmiş olması,
  2. Sitenin henüz çok yeni olması sebebi ile Google tarafından taranmamış olması.

Ziyaretçi Prensibi Nedir?

Siteleri Google dizine eklemek, yukarıda verilen birkaç adımı takip etmek kadar kolaydır. Ancak bu, söz konusu sitelerin doğrudan trafik elde edecekleri anlamına gelen bir durum değildir. Bunun için geliştirilmiş olan bazı ziyaretçi çekme prensipleri mevcuttur.

Siteye ziyaretçi çekebilmek için öncelikle dizine eklenmiş olan sitenin içeriklerinin özgün olması gereklidir. Bu özgün olma durumu, sitenin Google gözündeki değerini de yükseltecektir. Daha önce de ele almış olunduğu üzere sıralamayı etkileyen temel yapı da budur.

Site URL’si bu bağlamda oldukça önemlidir. Söz konusu URL, doğrudan site başlığını yansıtmalıdır. 2 ila 3 kelime aralığında olan site başlığı, birden fazla anahtar kelime içermemelidir. Anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanılması, sitenin Google gözündeki değerini düşürebilecek bir durumdur.

Bu kurallar kapsamında organik trafiğinizi arttırmak Google’ın gözünde doğal görünecektir. Artan trafik dolayısıyla web sitesinde kalma süresini arttırabilir ve ziyaretçiyi yeniden sitenize döndürebilirsiniz.

Google’ın nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için Google’ın çalışma şeklimiz başlıklı makalesini okuyabilirsiniz.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.