1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Twitch Bit Olayı Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Twitch Bit Olayı Nedir?

featured

Son günlerde çokça bahsi geçen bu Twitch Bit olayı nedir? beraber bakalım. Twitch platformunun Türkiye ayağında en çok izlenen ve en eski yayıncılardan biri olan Jahrein’in araştırmaları ve delil toplaması sonucunda Twitch Bit olayı gündeme geldi. . Jahrein, Twitch yönetimini bu olaylara karşı harekete geçmeye davet etti ve yetkililere, yasal soruşturmalar kapsamında her türlü ifadeyi vereceğini söyledi.

TWITCH BIT OLAYI NEDİR?

İddialar, Bit Dolandırıcılığı sistemi ile kredi kartı bilgileri çalan dolandırıcıların, Twitch yayıncılarıyla, discord veya benzer kanallar ile iletişime geçmeleriyle başlıyor. Yayıncılara düzenli yayın açmaları karşılığında düzenli bağış yapmayı teklif ediyorlar, yayıncı kabul ederse, bağış yapılan miktarın bir kısmı dolandırıcılara tekrar iade ediliyor. Bu oran iddialara göre %20 yayıncıya %80 bağış yapanlara şeklinde pay ediliyor. Böylelikle hem yayıncılar, hem de teklifi veren dolandırıcılar para kazanıyor.

Çok az izlenmesi olup dikkat çekmeyeceği düşünülen ve düzenli yayın açan yayıncılar üzerinden yapıldığı iddia edilen kara para aklama işlemi aslında çok komplike olmayan bir yolla yapılıyor. Yayıncıya bitlerle bağış yapıldıktan sonra, yayıncı dolandırıcıların payını kripto para ile geri yolluyor böylece para aklama işlemi tamamlanmış oluyor. Kripto para yollanırken merkeziyetçi bir sistem olmadığı için işlemler Devlet tarafından takip edilemiyor.

SUÇLARINI İTİRAF ETTİLER

Dolandırıcılar ile iş birliği yapan bazı yayıncılar, gönderilen bitlerin uzak sunucular tarafından reklam izlenerek elde edildiğini, elde edilen bitleri de anlaşmalı yayıncılara gönderdiklerini, sistemin bu şekilde çalıştığını ve her şeyin yasal olduğunu düşündüklerini itiraf etti. Her ne kadar inandırıcı gelmese de iyi düşünmek için bunu kabul ettiğimizi varsayalım. Yasal ama etik olmayan bir yolla para kazanmayı kabul eden bu yayıncıların bazıları, para kazanma hırsından bazıları ise ihtiyaçtan dolayı yaptığını söyledi.

BBL E-Sports takımından Legoo ve Logicman nickli isimler bit olaylarına karıştığını açıklayarak takımdan ayrıldı. Ayrıca Panky isimli yayıncı da bit alıp kazanç sağladığını itiraf etti.

Twitch Bit Olayı Tahmin Edilenin Üzerinde

Twitch’in sızdırılan 125 GB’lık verilerinin paylaşılması üzerine bu listeden çok fazla izlenmesi olmamasına rağmen bazı yayıncıların kazandıkları bitlerin yüksek olduğunu fark eden kullanıcılar, bu hesapları inceleme altına almaya başladı ve sonucunda bit dolandırıcıları ile iş birliği yapan yaklaşık 2 bin 400 Türk yayıncı olduğu öne sürüldü.

Bazı yayıncıların 9 milyon 883 bin dolar gibi bir kara parayı Twitch üzerinden akladığı iddia edildi.

Teklifler Devamlı Geliyormuş

Grimnax bu olayla ilgili bir görsel paylaştı ve kendisinede bu teklifin yapıldığını söyleyerek dolandırıcıları ifşaladı. Twitch’de 289 bin takipçisi olan Grimnax bu tekliflerin hala geldiğini söyledi.


twitchdolandırıcı

Temiz Twitch Kampanyası

Twitch Türkiye Topluluğu, dolandırıcılık furyası ortaya çıkmasının ardından ayağa kalktı. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’a ait olan Twitch’in konuya acil müdahalesi talep edildi. Büyük yayıncı topluluklarından olan BBL, açıklamasında kendi bünyelerindeki yayıncıların verilerini incelediklerini olaylara karışanları kesin olarak tespit etmek için Twitch’ten yardım istediklerini açıkladı. İsmi geçen bazı yayıncılar suçlamaları kabul etmezken bazıları ise pişman olduklarını söyledi. Clumsykitty takma adıyla yayın yapan İrem Sakmar’ın sosyal medyada başlattığı “#temiztwitch” etiketi ise çok sayıda yayıncı ve Twitch kullanıcısı tarafından büyük destek gördü. Yayıncılar, olaylara hiçbir reaksiyon göstermeyen Twitch’i protesto etmek amacıyla 5 Kasım’a kadar yayınlarına ara vereceğini belirtti.

İddialar sonucunda konu TBMM’ye taşındı

Twitch Umursamazlığı

Daha önce verilerin sızdırılması sonucunda doğru düzgün bir açıklama yapmayan ve yaptırımları ile ilgili tartışmalara sebep olan Twitch, yine aynı şekilde sessizliğini koruyor. Twitch Bu olay ile ilgili herhangi bir yaptırım yapmaz ise yayıncı ve kullanıcı kaybedecek gibi duruyor.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?