1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Silverstone PF360 ARGB Sıvı Soğutma İncelemesi-Fiyat Performans Canavarı

Silverstone PF360 ARGB Sıvı Soğutma İncelemesi-Fiyat Performans Canavarı

featured

Silverstone PF aRGB sıvı soğutucu serisi, PF120 (120mm) ve PF240 (240mm) modellerinin yanı sıra burada incelediğimiz model olan 360mm olan 3 fanlı aRGB destekli Silverstone PF360 modeline sahip.. Şirket ayrıca bilgisayar parçaları alanında bilgisayar kasası, fanlar ve güç kaynaklarından performans iş istasyonu ve küçük sunucu çözümlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi satıyor.  Bu incelemede sıvı soğutmanın özet bilgileri ve güncel kullanımda görülen işlemci yüküne göre ısı değerleri bulunmaktadır.

Silverstone PF360 Özellikler
Kalınlık 1.0″/ 27mm (2.125″ / 54mm w / fanlar)
Genişlik 4.75″/ 120mm
Derinlik 15,5 “/ 393,7 mm
Pompa Yüksekliği 2.0″/ 50.8mm
BIOS denetleyicisi
Soğutma Fanları (3) 120 x 25mm
Konektörler (3) 4-Pin PWM, (3) 3-Pin aRGB (bölücüler ile)
Ağırlık 48,75 oz. / 1382
Intel Soketler 775,115X, 1200, 1366, 2011x, 2066
AMD Yuvaları AM2, AM3, AM4, FM1, FM2
Garanti 2 yıl

 

Silverstone PF360 aRGB Fiyatı

silverstonepf360

Son zamanlarda gelen zamlar doğrultusunda fiyatı artmasına rağmen hala f/p ürünü olarak karşımıza çıkabiliyor. Şuan 1400 TL olan satış fiyatı indirimleri takip ederseniz 1000 TL’ye kadar düşebiliyor.

Silverstone PF360 Kutu İçeriği

Soğutucu kutusunda, değiştirilebilir anakart braketlerine ve evrensel bir arka plakaya çeşitli montaj ayırıcıları, ara parçalar, rondelalar ve yaylı makine cıvataları eşlik eder. Kutu içeriğinde AMD ve Intel için gerekli olan tüm aparatları mevcuttur. Kablolama ve aRGB kontrolü, 3 yollu bir PWM fan ayırıcısı, bir aRGB hat içi kontrol modülü ve 3 pinli, 5v aRGB anakart başlıklarına bağlanmak için adaptörler şeklinde sağlanır. Bir kaç kere kullanabileceğiniz bir tüp termal macunda kutu içerisinde geliyor.

Genel Bilgi

Silverstone PF360’ın kalbinde, çalışırken arkadan aydınlatmalı bir Silverstone kar tanesi kütüğünü aydınlatan aRGB aydınlatma efektlerine sahip yansıtıcı ayna yüzü olan siyah, yönlü bir pompa gövdesi bulunur. Aydınlatma, standart bir 3 pimli / 5v aRGB başlığından yararlanırken, pompanın kendisi 3 pimli bir başlık ile çalıştırılır. Işıklar, ya birlikte verilen modül tarafından ya da 2 yollu bir aRGB senkron kablosu kullanılarak desteklenen bir anakart aracılığıyla kontrol edilir. PF360’ın fanları ve pompası üzerindeki aydınlatma, daha iyi kablo yönetimi için her bir bileşende (aRGB ayırıcı gerektirmek yerine) erkek / dişi aRGB konektörleri kullanılarak birbirleri arasında zincirleme bağlanabilir.

Kar tanesinin görüntüsü bu şekildedir.

PF360’ın tabanında pürüzsüz, saten bir yüzey elde etmek için öğütülmüş bir bakır plaka bulunur. Montaj braketleri değiştirilebilir ve pompa gövdesinin tabanı çevresinde bir tutma oluğu ile birbirine kenetlenir. Sağlam bir tıklama duyduğunuzda / hissettiğinizde güvende olduklarını bileceksiniz.

PF360, birden fazla montaj seçeneğine izin veren bir çift 90 derecelik döner bağlantı parçası aracılığıyla pompa gövdesine giren ve orada bulunan 400 mm’lik (yaklaşık 16 inç) cömert bir manşonlu soğutma sıvısı borusu kullanır. Aydınlatma ve pompa kabloları, pompa gövdesinin geri kalan üç tarafının etrafındaki temiz hatlar için soğutma sıvısı hatlarının etrafına yerleştirilmiştir.

PF360’ın tabanı hafif dışbükeydir ve çelik cetvel ile bakır taban arasında ışık şeritleri görülebilir. Bu, montaj donanımı sıkılırken daha büyük bir merkezi basınç alanı oluşturmalıdır. Bu muhtemelen kurulum aşamasında macunun yüzeye daha rahat bir şekilde yayılmasına yardımcı olmaktadır.

2000 RPM’ye kadar derecelendirilmiş 120 mm Silverstone fan üçlüsü, havayı PF360′taki 360 mm alüminyum radyatörden geçirir. Her fan 4 pinli PWM ile yönetilir ve tek bir anakarttan 3 yollu PWM splitter veya fan kontrol başlığı üzerinden kontrol edilebilir, bu da senkronize hız kontrolüne izin verir. aRGB aydınlatma kablosu, hem erkek hem de dişi bağlantılara sahip olup, bunların zincirleme bağlanmasına olanak tanır ve kablo yönetimini basitleştirir.

Kasanızın 360 mm’lik bir radyatörü desteklediğini varsayarsak, PF360’ın kurulumu nispeten basittir. Yazılım yönetimi için USB bağlantısının olmaması, yönlendirilecek daha az kablo ve indirilecek uygulama olmaması anlamına gelir, ancak bu aynı zamanda fan ve pompa kontrolünün anakart BIOS’u veya bir fan denetleyicisi tarafından yapılması gerektiği anlamına gelir ve bu da daha soğuk performans yönetimini daha karmaşık hale getirir.

Silverstone PF360 Soğutma Performansı

AMD Ryzen 5 5600X İşlemci ve MSI B550 Anakart ile yapılan testlerdir.

Sistem beklemedeyken elde edilen sonuçlar şu şekilde

CPU fanları 1215 RPM ile %44 performansla döndüğünde işlemci sıcaklığı 39-40 derece arası kalıyor.

HeavyLoad programı vasıtası ile işlemci kullanımı 100% oranına getirdiğimizde ağır yük altında iken

heavload

CPU fanları 1528 RPM ile %63 performans ile döndüğünde işlemci sıcaklığı yalnızca 55 derece görünüyor.

Ryzen 5 5600X işlemci sıcak çalışan bir işlemci olduğu için bu değerler gerçekten takdire şayan. Daha önce Ryzen 5 2600X işemci ile test yaptığımda iki değer için durum şöyleydi; bekleme durumunda 29 derece ağır yükte iken 50 derece görüyordum.

Artıları

  • Uygun fiyatlı
  • Kurulumu basit
  • Soğutma performansı başarılı
  • Kar tanesi detayı
  • aRGB desteği

Eksileri

  • 4 aylık kullanımda fanlardan ses gelmeye başladı
  • İçinden çıkan termal macun yetersiz

 

Silverstone PF360 aRGB Alınır Mı?

Kesinlikle tavsiye ettiğim bir sıvı soğutma modelidir.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?