1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Dünya genelinde her gün yaklaşık beş milyar kadar Youtube videosu görüntüleniyor. Son yılların popüler platformlarından biri olan Youtube para kazanma olanağı da sunuyor. Youtube İş Ortağı Programı’nın bir parçası olan video içerik oluşturucuları, çeşitli yöntemler ile kazanç elde ediyorlar. Peki, Youtube’dan nasıl para kazanılır? Youtube para kazanma yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda!

Youtube üzerinden para kazanmak, günümüzde yalnızca müzisyenler ve girişimciler gibi büyük nüfuz sahibi insanlara özel değil. Sıradan insanlar da Youtuber olarak kazanç sağlayabilirler. Bu fırsatın sunulması, Youtube’dan nasıl para kazanılır sorusunu gündeme getiriyor. Şimdi, Youtube ile para kazanma yöntemlerini inceleyelim.

Youtube Reklamlardan Para Kazanmak

Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Birçok Youtuber için reklamlar, platformun en önemli gelir kapısıdır. Youtube İş Ortağı olarak farklı şekillerde para kazanırsınız. Kanal üyeliklerinizden, video içeriklerinizden ya da Google AdSense banner reklamlarınızdan. Fakat, sertifikalı bir Youtube İş Ortağı olmadan önce uyulması gereken bazı temel kurallar ve çeşitli koşullar bulunuyor. Bunun için kanalınız, Youtube’un reklam kurallarına mutlaka uyum sağlamalı.

Aynı zamanda kanalınız son on iki ayda en az 4000 saatlik bir izlenme almış olmalı. Elbette abone sayısı da çok önemli bir kriter. Youtube’dan para kazanmaya başlamak için abone sayınızın en az 1000 olması şarttır. 4000 saatlik görüntülenme için herhangi bir format ya da çizelge yok. Bu 4000 saati ister 10 isterseniz 40 videoyla da tamamlayabilirsiniz.

Kanalınız, son on iki ayda en az 4000 saatlik izlenme ve 1000 abone koşullarını sağlarsa, videolarınıza reklam eklemenize olanak tanıyan Youtube İş Ortağı Programı’na kayıt olabilirsiniz. Markalar, reklam tıklamaları ve gösterimler için ödeme yapar. Sonuç olarak video içeriklerinizin üretmiş olduğu gelirin ortalama yüzde 55’ini kazanırsınız.

Kanalınız için reklam oluşturmak istediğinizde Youtube Studio’daki Para Kazanma alanından bunu yapabilirsiniz. Çoklu ya da tekli videolar için reklamları açabilirsiniz, reklam ayarlarını özelleştirebilirsiniz.

Video içeriklerinizin, platformun reklamverenlere uygun içerik kurallarını karşılaması çok önemli bir detay. Kanalınızda yayınlanacak olan reklamların, bu kurallara uygunluğu test edildikten sonra görüntülenmeye başlar. Kontrol panelinden, ne kadar kazanç sağladığınızı görebilirsiniz.

Youtube Premium ile Para Kazanmak

Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Youtube’dan nasıl para kazanılır diyenler için Youtube Premium’dan da bahsetmemiz gerek. Reklamlardan para kazanmaya başladıktan sonra dilerseniz, Youtube Premium’a kaydolabiliyorsunuz. Böylece aboneleriniz, video içeriklerinizi reklamsız olarak izleyebiliyorlar. Bunun karşılığında ödeme yapıyorlar.

Videolarınızı ne kadar premium abonenin izlediğine göre de ödeme alma tutarınızın değişiklik gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, premium olmayanlardan normal reklam geliri elde ederken, premium üyeler vasıtasıyla da ikinci bir gelir yönteminden yararlanmış oluyorsunuz.

Reklamlar Dışında Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Çoğu Youtuber için videolara reklam eklemek, platformdan para kazanmanın en kolay yoludur. Buna ek olarak; bazı teknikler sayesinde de Youtube üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Bunlar:

  • Ürün satışı: Bez çanta, kupa, tişört gibi markalı ürünleri satarak, Youtube’dan para kazanmanız mümkün. Youtube’un, ürün/mağaza linkini videolara dahil edebileceğiniz kendi özel alanı bulunmaktadır.
  • Hayran fonu: Belirli bir kitle oluşturduktan sonra hayran fonu platformları vasıtasıyla kazanç düzeyinizi artırabilirsiniz. Patreon gibi siteler, özel içerik karşılığında hayranlardan bağış toplamanıza aracılık eder.
  • Kanal üyelikleri: Youtube’un İş Ortağı Programı’na üye olduktan sonra çeşitli fırsatlarla karşılaşırsınız. Bunlardan biri de kanal üyelikleri olmaktadır. Kanal üyesi imkanı ile abonelerinize daha farklı ve özel içerikler sunarsınız. Bunun karşılığında aylık kazancınız yükselir.
  • Chat ödemeleri: Canlı yayın yapan youtuber’lar, seslenme karşılığında bağış almak için Youtube’un Super Chat işlevini kullanabilir.
  • Influencer: Diğer markaların ürünlerini kanalınızda tanıtarak, sponsorlu gönderiler oluşturarak ve indirim kodları sunarak gelir seviyesini yükseltebilirsiniz.
Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.