İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Marka Tescilini Kim Yapar? Nereden Yapılır?

Marka Tescilini Kim Yapar? Nereden Yapılır?

featured

Marka tescilini kim yapar nereden yapılır sorularına cevap için birçok seçenek olup bu seçenekler arasından seçim yaparak tercih edebilirsiniz. Bir ticari marka, malların tanıtımında önemli bir rol oynar ve ürünün kalitesi hakkında bilgi sağlar. Bir işletmenin bir markayı kullanma, dağıtma veya atama konusunda bireysel haklar elde etmesini mümkün kılar. Bu, marka tescili yoluyla yapılabilir. Türkiye, her gün ortaya çıkmaya devam eden çok sayıda yeni ancak aynı markanın / ürünün bulunduğu, işletme ve şirket sahipleri için büyük bir rekabetçi pazardır. Bu aşamada, başka birinin adınızdan veya markanızdan yararlanmasını önlemek için markanızı korumak gerekli hale gelir.

Marka Tescilini Kim Yapar?

Marka tescili kim yapar sorusu için yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü olmaktadır. Tescil için gereken evrakları doldurup, kuruma teslim etmeniz gerekmektedir. Markanızı tescil ettirmek için bireysel başvuru yapabileceğiniz gibi bir vekil yardımıyla da bu işlemleri halledebilirsiniz. Bununla beraber, yabancı uyruklu kişilerin tescil başvuruları için bir vekil şarttır.
Başvuru evraklarınızı ilettikten sonra başvurunuz kesinlik kazanmış olur. Bu da markanızın koruma altına alındığını ifade eder. Belgeleriniz eksik ise iki aylık bir ek süreniz olur. Başvuru doğru şekilde yapılır ise inceleme başlar. Usule uygun görülen marka resmi olarak ilan edilir. Bu süreçte üçüncü kişilerden herhangi bir itiraz olmaması gerekmektedir. Markaya itiraz yok ise sicil kaydı oluşturulur. Diğer aşamada ise marka tescil belgesi hazırlanır ve marka sahibine teslim edilir. Bu stresli süreci daha profesyonel şekilde atlatmak isterseniz; mutlaka bir aracı kurum ile iş birliği yapmanızda yarar vardır.

Ticari Marka Nedir?

Ticari marka, ürününüzü rakiplerinizden ayırt etmek için kullandığınız bir marka veya logodur. Ticari marka terimi, “fikri mülkiyet” için yasal terimdir. Bir ticari markanın tipik olarak bir isim, kelime, kelime öbeği, logo, sembol, tasarım, resim veya bu unsurların bir kombinasyonu olduğu da söylenebilir.

Marka Tescili Nereden Yapılır?

Kanun kapsamında sağlanan yasal bir prosedürdür. Marka tescili ile başkalarının kullanmasını kısıtlayarak markanızı veya logonuzu koruyabilirsiniz. Tescil işlemiyle beraber logo / isim / markanın mülkiyetini alırsınız.
Marka tescil bir şirket ya da bireysel üçüncü şahıs tarafından kötüye kullanımı önlemek amacıyla gereklidir. Marka tescili, böyle bir tehlike halinde üçüncü kişiye karşı yasal işlem başlatma hakkı sağlayacaktır. Ticari marka tescili, aynı zamanda, sahibine, ürünleri veya hizmetleri için kullanma konusunda münhasır bir hak verecektir.

Marka Tescili Neden Gerekli?

Markayı tescil ettirmek, markanızı korur ve birinin işinizin arkasında durmasını önlemek için size araçlar sağlar. Ticari marka, bir kişinin mal veya hizmetlerini diğerlerinden ayırt etme yeteneğine sahiptir ve malların şeklini, ambalajını ve renk kombinasyonunu içerir.

Değerli Varlıklar

Tescilli bir ticari marka, şirketiniz / işletmeniz için değerli bir varlık olduğunu kanıtlayabilir. Bu varlıklar zamanla değer kazanmaya devam eder. İşletmeniz zamanla büyüdükçe, ticari markaların değeri otomatik olarak artar. Dolayısıyla, işiniz büyürse, ticari markanızın değeri de büyür.

Markanızı Koruma

Tescilli bir ticari marka, marka, isim veya logo üzerinde mülkiyet oluşturur. Markanızı üçüncü şahısların yetkisiz kullanımına karşı korur. Tescilli marka, ürünün tamamen size ait olduğunu ve markayı veya malları istediğiniz şekilde kullanma, satma ve değiştirme konusunda münhasır haklara sahip olduğunuzu kanıtlar.

Markaya Özgünlük Sağlar

Benzersiz ve farklı bir marka tescil ettirilmelidir, çünkü her işletme, markanızı diğerlerinden ayıran, öne çıkan bir marka veya logoya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, tescilli bir ticari marka, firmanıza benzersiz bir kimlik kazandırır.

Kolay İletişim Aracı

Ticari markalar etkili ve kolay bir iletişim aracı olabilir. Tescil sayesinde ürününüzün hangi markaya ait olduğu kolayca tespit edilebilir. Örneğin, ister dizüstü bilgisayar ister telefon olsun herhangi bir cihazda bir elma logosu gördüğünüzde, bunun bir Apple ürünü olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Müşteriler İçin Kolaylık

Tescilli bir ticari marka, müşterilerin ürünü bulmasını kolaylaştırır. Etkili bir araç olması ve kimliğinde benzersiz olması nedeniyle tescil edilen markalar kolayca izlenebilir ve müşteriler ürününüze kolayca ulaşabilir.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?