İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. TBM Nasıl Azaltılır?

TBM Nasıl Azaltılır?

featured

Tbm nasıl azaltılır sorusuna cevap aradığınızda bu konu ile ilgili birçok kurallar bulunmakta olup bunları yerine göre yapmanız gerekir. Google’da tıklama başına ödeme reklamcılığıyla başarıya ulaşmak kafa karıştırıcı olabilir. CTR’nizi (tıklama oranı) yükseltirken TBM’nizi düşürmenin yollarını bulabilirseniz, reklam kampanyalarınız çok iyi sonuçlar verebilir. Peki, TBM nasıl azaltılır?

Teklif Stratejinizi Değiştirin

Yeterli miktarda dönüşüm oluşturduğunuzda, Hedef EBM (edinme başına maliyet) teklif stratejisini seçmenizi öneririz. Bu, otomatikleştirilmiş, akıllı bir teklif stratejisidir, dolayısıyla herhangi bir manuel teklif ayarlaması yapmanız gerekmez. Dönüşüm başına bir hedef maliyet belirlemek anlamına gelir ve Google’ın bu EBM’de mümkün olduğunca çok sayıda dönüşüm oluşturmak için teklifleri ayarlamasına izin verin.

Manuel teklif verme ile demografi, konum, cinsiyet, cihaz vb. bazında ayarlamalar yapabilirsiniz. Ancak otomatik, akıllı teklif stratejileri söz konusu olduğunda, Google’ın algoritması, tüm tarama geçmişinizi dikkate alarak kampanyalarınız hakkında kesinlikle daha doğru tahminler yapabilir.

Hedef EBM ile ilgili olan şey, akıllı kararlar alabilmek için algoritmanın yeterli miktarda dönüşüm verisine sahip olması gerektiğidir. Bu nedenle, yeni başlıyorsanız veya yeterince büyük bir dönüşüm hacminiz yoksa, “Dönüşümleri en üst düzeye çıkarma ” seçeneğine gitmenizi öneririz. Bu durumda, Google, bütçeniz dahilinde size en fazla dönüşümü sağlamak için teklifinizi sizin adınıza otomatik olarak çalıştırır.

Negatif Anahtar Kelime Listesi Oluşturun

Yalnızca TBM’nizi düşürmekle kalmayıp aynı zamanda dönüşüm oranını iyileştirmenin bir başka yolu da negatif anahtar kelimeler kullanmaktır. Negatif anahtar kelimeler, alakasız anahtar kelimeleri arama terimlerinden ve arama sorgularından çıkarmanıza olanak tanır.

Negatif anahtar kelime listenize hangi anahtar kelimelerin eklenmesi gerektiğini anlamak için arama terimleri raporunuzu kontrol etmelisiniz. Örneğin, herhangi bir kelime hizmet ya da ürünlerinizle alakalı değil ise onu negatif anahtar kelime listesine dahil edin. Bu, reklamınızın satmadığınız bir şeyi arayan kişilere gösterilmemesini sağlar.

Hem kampanya hem de reklam grubu düzeyinde negatif anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Bunları kullanmanın başlıca faydaları şunlardır:

  • Alakasız trafiğin hariç tutulması
  • Kampanyalar arası anahtar kelime eşleşmelerinden kaçınma
  • TBM’de düşüş
  • ROI iyileştirme
  • Kalite Puanınız üzerinde uzun vadeli olumlu bir etkisi olacak hesabın genel TO’sunun iyileştirilmesi

Dönüşüm Sağlamayan Anahtar Kelimeleri Kaldırın

Bazen tek bir anahtar kelime, tüm kampanyanızın performansına zarar verebilir. Bu nedenle anahtar kelime performansınıza dikkat etmeniz çok önemlidir. Çok sayıda gösterim alan ancak herhangi bir dönüşüm oluşturmayan anahtar kelimeleriniz varsa, bütçenizi boşa harcamamak için tekliflerini düşürmeniz veya basitçe kaldırmanız gerekir. Ayrıca, yüksek dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleriniz varsa, tekliflerini artırmayı deneyin.

Yeni Anahtar Kelimeler Araştırın

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan hâlâ yararlanmıyorsanız, bundan sonra kesinlikle yararlanmalısınız. Aranma hacmi yüksek olan yeni anahtar kelimeler bulabilir ve bunları analiz edebilirsiniz. Ayrıca yeni anahtar kelime önerileri keşfedebilir, bu anahtar kelimeler için rekabeti analiz edebilir, arama sayısını tahmin edebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Ekleyin

Yeni başlıyorsanız ve daha yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler için teklif vermenize olanak tanıyan bir bütçeniz yoksa, uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmaya başlayın. Bu kelimeler, daha düşük arama hacmine sahiptir. Bununla beraber, daha spesifik anahtar kelime öbekleri olarak bilinirler. Bu nedenle, bu anahtar kelimeler için teklif verdiğinizde, onlar için daha az rekabet olduğundan TBM’niz daha düşük olacaktır. Aslında, Google aramalarının büyük çoğunluğu çok spesifik ve uzun kuyrukludur.

Ayrıca, uzun kuyruklu anahtar kelimeler yalnızca daha düşük bir TBM’ye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha yüksek bir dönüşüm oranı sunar. Bunun nedeni, uzun kuyruklu terimler arayan kişilerin, kısa kuyruklu anahtar kelimeler arayanlara göre çok daha yüksek bir satın alma niyetine sahip olmalarıdır.

 

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?