1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. En Zengin Oyun Şirketleri

En Zengin Oyun Şirketleri

En Zengin Oyun Şirketleri

Online yarışmalarda ve tek oyunculu modlarda oynamak için bir araya gelen milyonlarca oyuncu var. Oyun endüstrisi, insanların bu zorlu eğlence biçimine olan gereksinimlerini karşılamak için hızla büyüyor. Hepsi olmasa da bazı oyun şirketleri bu sektörden ciddi servet elde ediyor. Peki, en zengin oyun şirketleri hangileri?

En Zengin Oyun Şirketleri

Ubisoft France: 3,03 Milyar Dolar

2021 itibariyle 3,03 mliyar dolar serveti olan Ubisoft France, popüler bir oyun geliştirici. Fransız yayıncı, 1986 yılında Guillemot ailesi tarafından kuruldu. İlk başlarda tarım endüstrisi için tedarikçi olan firma, ilerleyen dönemlerde bazı etkileyici oyunlar geliştirerek dikkat çekmeyi başardı. Ubisoft France; Tom Clancy, Splinter Cell, Farcry, Just Dance, Assassin’s Creed gibi oyuncuların yaratıcısıdır. Ubisoft ayrıca kısa süre içinde beş yeni oyun yayınlamayı planlıyor.

Konami Japan: 3,24 Milyar Dolar

En zengin oyun şirketleri arasında yer alan Konami Japan, Ubisoft’u geride bırakan bir servete sahip. Konami, merkezi Japonya’da bulunan bir yayıncı ve geliştiricidir. Şirket, atari makinesi işinde, makineleri geliştirip satarak faaliyete başladı. 1981’de Konami ilk video oyunlarını piyasaya sürdü. Super Cobra, Scramble ve Frogger ile dikkat çekti. Konami, ilk yıllarında konsol oyunlarına odaklandı, ancak son yıllarda dikkatini mobil pazara çevirdi. Yu-Gi-Oh, Frogger, Castlevania, Metal Gear gibi oyunlarla tanınıyor.

Bandai Namco: 4,74 Milyar Dolar

Bandai Namco, Bandai firmasının Namco’yu 1,7 milyar dolar karşılığında satın almasıyla 2005 senesinde kuruldu. Bu Japon geliştirici, dünyanın gördüğü en popüler eski oyunlardan biri olan arcade klasiği Pacman ile tanınır. Aynı zamanda dünyanın en çok satanlarından biri olan Tekken’i geliştirdi ve sattı. Famista, Pacman, DragonBall gibi oyunlarla adından söz ettiriyor.

Sega: 4,9 Milyar Dolar

En zengin oyun şirketleri arasında bir diğeri de Sega. Atari endüstrisine atari makineleri üreticisi olarak başladı. Ürün yelpazesini ev eğlence konsollarını ve oyunları içerecek şekilde geliştirdi. Sonic, Puyo Puyo, Total War, Megami Tensei, Warhammer ve Endless Dungeon en çok satılan oyunlarından bazılarıdır.

Nintendo: 20,11 Milyar Dolar

Nintendo uzun senelerden bu yana oyun endüstrisinde yer alıyor. Kart üreterek piyasaya giriş yapan firma, dünyadaki en başarılı video oyunu geliştiricilerinden biri haline geldi. Super Mario Bros franchise’ları ve Nintendo Entertainment System konsollarıyla tanınan bir Japon şirketidir.

Electronic Arts: 22,90 Milyar Dolar

Electronic Arts, daha çok EA şeklinde tanınır. Şirketin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer almaktadır.  EA, 2012’de The Consumerist tarafından Amerika’nın en kötü şirketi seçildi. Yine de firma en zengin oyun şirketleri arasında yer almayı başardı. Çünkü firmanın geliştirmiş olduğu oyunlar pek çok insana hitap ediyordu. EA için en başarılı seriler arasında 67 milyon kopya satan Battlefield, 100 milyon kopya satan Madden NFL, 150 milyon satılan Need for Speed ve en popüler oyunlardan biri haline gelen The Sims yer alıyor. Bunlar dışında FIFA da en sevilen oyunlarından biridir.

Sony Entertainment: 45 Milyon Dolar

En zengin oyun şirketleri listesi Sony ile devam ediyor. Oyun sektörünün en bilinen markalarından biridir. Şirket, PlayStation konsollarının piyasaya sürülmesi ve bunun dört versiyonu ile tanınır. Sony ayrıca Uncharted, The Last of Us, Red Dead Redemption ve Metal Gear Solid gibi birçok birinci taraf oyununa sahip bir oyun geliştiricisidir.

Microsoft: 1 Trilyon Dolar

Microsoft, bugün dünyanın bir numaralı oyun geliştiricisidir. 1 trilyon dolarlık serveti ile Microsoft, oyun endüstrisinin en çok konuşulan isimlerinden. Mevcut tüm farklı ürün serileri ile Microsoft’un tek başına oyun alanında gerçekten ne yarattığını ayırmak zordur. Ancak Xbox konsolu ve ilgili oyunların geliştirilmesi ve satışı ile bilinir. Firma, 2000’lerin başından beri güçlenmeye devam ediyor.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?