İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Rust Sunucu / Rust Server Kurma Rehberi 2022
Trendlerdeki Yazı

Rust Sunucu / Rust Server Kurma Rehberi 2022

rust server sunucu kurma

Son zamanlarda oldukça popüler olan hayatta kalma oyunu Rust için oyun sunucusu(server) kurma işlemi nasıl yapılır? Rust server açmak ücretli mi? Rust server açtıktan sonra plugin’ler nasıl yüklenir? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Rust Server Kurma aşamaları nelerdir?

Rust Sunucu Firmaları

Rust sunucusu kurmak için öncelikle bu hizmeti veren firmalardan hizmet almak gerekiyor. Sunucuları VDS server veya fiziksel server olarak belli ücretler karşılığında kiralayabilirsiniz. Bu sunucuların bazılarında Oyun Paneli hali hazırda veriliyor, yeni başlayanlar için bu şekilde sunucu tercih etmeleri daha faydalı olur. Eğer sunucular konusunda bilginiz varsa normal bir VDS sunucu kiralayıp Windows veya Linux işletim sistemleri üzerine sunucu kurabilirsiniz. Sunucu fiyatları ortalama aylık 50 TL ile 150 TL arasında özelliklerine göre değişmektedir.

Size tavsiyem yeni başlayan biriyseniz mutlaka Rust için hazırlanmış oyun paneli olan sunucu alın.

Rust Server Kurma Adımları Windows

  • 1)Kiraladığınız sunucuda hazır kurulu bir işletim sistemi yoksa öncelikle sunucu paneli üzerinden Windows Server kurulumu yapmanız gerekiyor.

 

  • 3)Rust Server Manager’ı sunucunuza yükleyin kurulumu yaptıktan sonra Server Installer sekmesine tıklayın.
  • 4)Server Installer sekmesinde açılan Install SteamCMD yazısına tıkladıktan sonra yüklenmesini bekleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra Server Config kısmına gidiyoruz.
  • 5)Bu kısımda server adımızı ve diğer detayları giriyoruz. Server Map için ben Procedural Map seçtim.
  • 6)Server Config işlemleri bittikten sonra Start Server tuşuna basıyoruz.
rust server kurma aşmaları
  • 7)Start Server dedikten sonra karşımıza bir CMD ekranı çıkıyor. Bu ekranın yüklenmesi uzun sürebilir endişe etmeyin.
  • 8)Eğer hata almadan Server kurulumu gerçekleşirse ekranda aşağıda bulunan görüntünün benzeri bir mesaj çıkacaktır.

Rust Oxide Kurma

Rust oyun içi eklentiler için Oxide kurmak gerekiyor. Oxide programını Rust Server Manager ile yükleyebilirsiniz. Aşağıda bulunan resimde hangi butondan yükleyeceğiniz mevcut veya bu linkten https://umod.org/games/rust indirebilir manuel olarak yükleyebilirsiniz ama RSM ile yükleme yaptıysanız yine oradan devam edin. Oxide ile Rust Server’ınız için gerekli olan tüm eklentileri yükleyebilirsiniz. Oyun içi çarpan 2X,5X,10X gibi durumları yapmak için gereken tüm eklentileri Oxide ile yükleyebilirsiniz. Oyun içi teleport vs. gibi bir çok eklentiyi Umod web sitesinden indirebilirsiniz.

rustoxide

Rust Oxide ile Plug-in Kurma

Rust Oxide ile eklenti kurmak için öncelikle istediğiniz eklenti dosyalarını Umod web sitesinden indirin. İndirdiğiniz dosyaların uzantısı .cs şeklinde olacaktır. Daha sonra bu dosyaları server->default->oxide->plugins kısmına kopyalayın.

Kopyaladıktan sonra böyle bir görüntü elde etmeniz gerekiyor.

rust oxide için

İstediğiniz eklenti dosyalarını buraya attıktan sonra RSM’a gelip Plugin Manager kısmından Refresh All demeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra otomatik olarak eklentiler kurulacaktır. Eklentileri kurduktan sonra her eklenti için, o eklentiye ait sayfada bulunan kurulum adımlarını takip edip console üzerinden grant permission dediğimiz, eklenti izinlerini vermeniz gerekmektedir.

Rust sunucunuza kurduğunuz eklentileri RSM üzerinden bu şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 

Zorlandığınız aşamaları veya takıldığınız yerleri yorumlara yazarak bildirirseniz yazıya eklemeler yaparız :) 

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?