İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Yemek Sepeti Verileri Çalındı

Yemek Sepeti Verileri Çalındı

Yemek Sepeti Verileri Çalındı

Yemeksepeti veri ihlali gelişmeleriyle gündemde! Son haberlere göre Yemek sepeti verileri çalındı. Daha önce de 2021 Mart ayının 27’sinde aynı olay yaşanmıştı. Peki, kullanıcı verileri güvende mi?

Yemek Sepeti Verileri Çalındı Mı?

Yemek Sepeti Verileri Çalındı

Veri hırsızlığı ile gündeme bomba gibi düşen pek çok şirket oluyor. Çoğumuzun bildiği gibi bunlardan biri de Yemeksepeti. Kötü niyetli olan hackerların hedefi haline gelen Yemek sepeti verileri çalındı. Ülkemizin en büyük online yemek sipariş platformu olan şirketin, kullanıcılarına ait kişisel verilerin alındığı söyleniyor. Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre; hacker’lar üyelerin ad-soyad, iletişim numarası ve açık adresleri gibi çok sayıda veriyi ele geçirmiş durumda.

Yemeksepeti Verileri Darkweb’e Satıldı

Yemek sepeti verileri çalındıktan sonra bu verilerin Darkweb’e satıldığı duyuruldu. Ortalama 50 milyon kişinin verilerinin ele geçirilmesi ve bunların Darkweb’e satıldığını gazeteci İbrahim Haskoloğlu Twitter hesabından duyurmuştu. İlgili Twitter paylaşımı şu şekilde:

Bu gelişme sonrasında şirketin bu hususta zayıf oldukları konuşuluyor. Siber güvenlik kısmında sorunlar yaşayan firmanın, kullanıcı verilerini korumak maksadıyla çeşitli önlemler almasına rağmen yine bu tarz problemlerle karşılaştığı görülüyor. Yemek sepeti verileri çalındı fakat, hacker’ların kredi kartı bilgilerini ele geçirip geçirmedikleri henüz belli değil. Bununla beraber, hacker’ların yüksek ihtimalle kredi kartı bilgilerini de ele geçirdikleri tahmin ediliyor. Bu güvenlik açığını mutlaka telafi etmesi gereken şirketin, verileri hacker’lardan nasıl geri alacağı bilinmiyor. Verilerin satışa sunulmadan evvel belirli bir ücret karşılığında geri alınması beklenebilir.

Yemeksepeti Nedir?

Yemek Sepeti Verileri Çalındı

Yemek sepeti verileri çalınması haberiyle birlikte bu firma hakkında araştırmalar yapılmaya başlandı. Yemeksepeti, online yemek sipariş sitesi olarak 2001 senesinden bu yana etkinliğini sürdürüyor. Ortalama 20 milyon civarında üyesi olan platform, ülkemizde son derece popüler. Firmanın günde yaklaşık 600 bin kadar sipariş aldığı söyleniyor. Yemeksepeti, 2020 senesinde 32.437 restoranın dijitalleşerek çevrimiçi paket servis sistemine adım atmasına vesile oldu. Bu mekanların ortalama yüzde 82’sini tekil ve yerel işletmeler oluşturuyor.

Firmanın web sayfası dışında Android ve iOS uygulamaları da var. Aynı zamanda Yemeksepeti, 2015 senesinin Mayıs ayında çevrimiçi yemek sipariş sitesi olan Delivery Hero’nun bünyesine dahil oldu. Ardından Vale uygulamasını devreye sokan firma, paket servisi yapmayan işletmelerin, firmanın kendi kuryeleri aracılığı ile çalışmalarını sağladı.

Şirket esasen 2000 senesinde Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Cem Nufusi ve Gökhan Akan tarafından kuruldu. İlk defa 2004 senesinde 1000 sipariş aldı. 2008 senesinde ise bu rakam 10 bine yükseldi. Bu gelişmenin ardından European Founders Fund’dan ilk yatırımını da almış oldu. Firma 2010 yılında yurt dışına açıldı. Rusya’da izrestorana.co web sayfası ile hizmet sağlamaya başladı. Akabinde Foodonclick markasıyla Dubai’de faaliyetlerine başladı. 2013 senesinin Nisan ayında ise Foodonclick ile Umman ve Katar’da hizmet sağlama devam etti. 2015’te ise Lübnan ve Suudi Arabistan’da da Foodonclick kullanılmaya başlandı.

Yemeksepeti’nin Avrupa’ya açılması ise Click Delivery şirketine yatırım yapmasıyla başlamış oldu. 2013’te firmanın CEO’su Nevzat Aydın bir açıklama yaptı ve üye sayısının ortalama 2,2 milyon olduğunu, günde 60 bin civarında sipariş aldıklarını belirtti.

2014 senesinin Eylül ayında, yemek.com sitesini kuran firma, bu platformda yemek tarifleri başta olmak üzere yemek kültürüne dair çeşitli bilgiler paylaşıyor. Aynı sene Ürdün’deki iFood’un çoğu hissesini devraldı ve böylelikle Orta Doğu’daki etkinlik alanını çoğaltmış oldu. Firma, 2010’da iOS uygulamasını yayınladı ve mobil ticarete başlangıç yaptı. 2015 senesinde de Almaya merkezli Delivery Hero tarafından satın alındı.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?