İlginizi Çekebilir
spacex
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Facebook, Instagram, Youtube’da Aynı Anda Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook, Instagram, Youtube’da Aynı Anda Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

aynı anda canlı yayın

Günümüzde dijital yayıncılık gitgide daha popüler bir hal almaya başladı. Hepimiz de bu durumun farkındayız hiç şüphesiz. Siz de Facebook, Youtube ve Instagram gibi herkesçe bilinen sosyal medya mecralarında aynı anda canlı yayın açmak istiyor olabilirsiniz. Bu şekilde sesinizi çok daha fazla kişiye duyurmuş olursunuz. Hedef kitleniz de daha kalıcı bir form kazanır. Peki, farklı platformlarda aynı canlı yayın nasıl yapılır? Facebook, Instagram, Youtube’da aynı anda canlı yayın için bilinmesi gerekenler neler?

Facebook, Instagram, Youtube’da Aynı Anda Canlı Yayın

aynı anda canlı yayın

Her geçen gün daha da yaygın hale gelen yeni dijital yayın bakış açısı, içerisinde yer aldığımız pandemi sebebi ile popülaritesine güç katmaya başlamıştır. Birçok yayıncı farklı sosyal medya mecralarında aynı anda yayın açarak kanalının sesini daha fazla insana duyurmayı başarmıştır. Birazdan vereceğimiz tavsiyelerle siz de kitlenizi genişletebilir, aynı anda birçok platformda canlı yayına girebilirsiniz.

Farklı Platformlarda Eşzamanlı Olarak Canlı Yayın Yapmak İçin Neler Gerekli?

aynı anda canlı yayın

Birden fazla sosyal medya mecrasında aynı esnada canlı yayına girmek için gereksinim duyacağınız ilk temel nokta kesinlikle kaliteli bir içeriktir. Takipçilerinizin iyi anlamda dikkatini çekecek ve sizi öteki yayıncılardan daha farklı gösterecek bir yayın içeriği oluşturmalısınız. Durumun en önemli kısmını çözdüğünüz zaman altyapı ihtiyaçlarını çözmek için kolları sıvamaya başlayabilirsiniz.

Facebook, Instagram, Youtube’da Aynı Anda Canlı Yayın İçin Gereken Ekipmanlar

aynı anda canlı yayın

Yayınlarınızı gerçekleştirdiğiniz platform sayısı artışa geçtikçe gereksinim duyacağınız internet bağlantı güç düzeyi ve işlemci gücü de yükselecek demektir. Bu sebeple VDSL veyahut da fiber bağlantısıyla birlikte bilgisayarın bu tarz bir canlı yayını kaldıracak seviyede işlemci gücüne sahip olması gerektiğinin farkında olmalısınız. Güçlü bir bilgisayar ve çeşitli ekipmanlarla siz de en iyi yayını başlatabilirsiniz.

Yayın türünüz doğrultusunda arkanızda yeşil bir perdeye, kalitesi yüksek bir mikrofona ve sizi en iyi biçimde gösterecek bir kameraya gereksinim duyabilirsiniz. Tabii ki akıllı cep telefonlarının, bilgisayarın ya da tabletin dahili kamerası ve mikrofonu ile de yayın yapabilirsiniz. Fakat ses ve görüntünün takipçilerinizin beğeneceği bir kaliteye sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor. Çünkü kimse cızırtılı bir sesle açılmış olan yayını dinlemek istemez. Aynı şekilde kalitesiz bir görüntüyü de seyretmek istemeyecektir.

Facebook, Instagram, Youtube’da Aynı Anda Canlı Yayın İçin Uygulama Adımları

aynı anda canlı yayın

Birçok sosyal medya platformunda aynı anda canlı yayında olmayı kim istemez ki, öyle değil mi? Farklı sosyal medya mecralarında aynı anda canlı yayın yapmak elbette mümkün. Bunu hayata geçirmeniz için birkaç adımı takip etmeniz gerekiyor. Bunlar ise şu şekilde oluyor:

  • İlk Adım: Restream.io web sitesini açın.
  • İkinci Adım: Siteye kaydolun. Kendi hesabınızı oluşturun.
  • Üçüncü Adım: Bu adımda ise çoklu yayın gerçekleştireceğiniz sosyal medya mecralarının hesaplarına giriş yapın.
  • Dördüncü Adım: Yayın sayfası üzerinden canlı yayının yayınlanacağı hesapların seçimini yapın.
  • Beşinci Adım: Enter Live Studio yazan alana tıklamanız gerekir.
  • Altıncı Adım: Gereken bütün işlemleri gerçekleştirin ve Go Live butonu aracılığıyla yayına girin. Tebrikler, tüm bu adımları uygulamanız neticesinde birbirinden farklı sosyal medya ağlarından aynı anda canlı yayın yapmaya başlamış olacaksınız.

Youtube ve Instagram gibi birçok yerden aynı anda canlı yayın yapmak isteyen kişilerin gerçekleştirmesi şart olan işlemleri her bir detayı ile paylaşmış olduk. Az evvel söz ettiğimiz adımları takip ederek sizler de dijital yayıncılık işi ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Böylece bu sektördeki hedeflerinize biraz daha yaklaşmış olursunuz.

Unutmayın ki bahsettiğimiz adımların hiçbirini es geçmemeniz gerekiyor. Çünkü her bir adım kendi içinde önem taşıyor. Tek bir detayı atlarsanız işlemleri tamamlayamamış olursunuz, bunun sonucunda da canlı yayına giremezsiniz.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.