İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse ilk duyduğumuzda her ne kadar kulağa yabancı bir kavram gibi gelse de NFT çılgınlığından sonra birçok insan tarafından fazlaca konuşulmaya başlandı. Metaverse için yeni bir evrendir demek yanlış olmayacaktır. Sanal evren yani metaverse nedir detaylıca açıklayalım.

Metaverse Nedir? Ne Anlama Gelir?

Metaverse Nedir?

Evren kelimesi biraz abartı gibi gelse de içeriğine bakıldığında bu tanımlamanın ideal olduğunu görmekteyiz. Bu kavramdan ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 tarihinde yayınladığı Snow Crash adlı romanında bahsedilmiştir. Fakat o zamanlar bilim kurgu olarak bahsedilen bu kavram, günümüz teknoloji çağında bilim kurgu olmaktan çıkmış, gerçekliğe doğru yol almış durumdadır.

Metaverse nedir diyenler için şu açıklamaları da yapmalıyız: Bu kavram özetle gerçekliği arttırılmış sanal bir ortamdır. İçerisine VR ya da AR adı verilen cihazlarla girilebilmektedir. Gün geçtikçe daha da araştırılıp geliştirilmeye başlanan metaverse birçok önemli ismin de dikkatini çekmekte ve desteğini almaktadır. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de metaverse kavramını oldukça desteklemektedir.

Metaverse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Metaverse Nedir?

Dışardan bakıldığında, bir araç ile sanal gerçeklik içerisinde kendimizi düşünmek ve bu gerçekliğin hayatımızın birçok alanında olması fikri kulağa saçma geliyor olabilir. Şimdiye dek çoğumuz en fazla sanal gerçeklik gözlüğü ile oynanan oyunlara şahit olmuşuzdur ve yine birçoğumuzun sanal gerçeklik ile ilgili bilgisi bununla sınırlıdır. Fakat günümüz şartları artık tamamen sanal dünyayla iç içe geçmeye başlamıştır. Örneğin pandemi süreciyle birlikte mesafelerin korunduğu, kalabalıkların azaldığı, bireyler arası temasın en aza indiği yeni bir dünya düzenine geçilmeye başladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bunlarla birlikte günlük yaşantımızda yoğunluk sebebiyle bazı işlerimizi halledemeyebiliyor, görmek istediğimiz şehirleri, müzeleri veya ülkeleri yeterince boş vaktimizin olmamasından kaynaklı görmemiz her zaman mümkün olmayabiliyor. İşte tam da bu noktada metaverse evreninden bahsetmek ve önemini fark etmek gerekir. Bu kavram her ne kadar uzak gibi görünse de bir gün sonrasını tahmin edemediğimiz bu dünyada aslında o kadar da uzak bir kavram değildir.

Geçtiğimiz haziran ayında Sotheby’s Decentraland’da sanal bir galeri kuruldu bile. Metaverse’in önemli bir örneği olan bu galeri içerisinde Atari markası bir kumarhane açıyor ve birçok firma bu sanal galeride merkez kuruyor. Bu önde gelen Decentraland geçtiğimiz aylarda 10.000 kullanıcıya ulaşmıştır.

Metaverse Yaşamımızı Nasıl Etkileyebilir?

Metaverse Nedir?

Metaverse nedir açıkladık. Peki metaverse içerisinde neler olabilir, bu kavram veya bu yeni evren bizlere ne sağlayabilir? Biliyoruz ki artık birçok şey sanal alemde de hayat bulmaya başladı. Fiziksel bir işletmeye sahip olmadan sosyal medya veya internet siteleri üzerinden açılan butik hesaplarına, e-ticaret işletmelerine veya eğitimlere rastlamak sıradan bir hal aldı. İşte bu aşamada metaverse evreni içerisinde bir işletme, bir şirket, bir mağaza veya bunlar gibi birçok şey bulunabilir.

Bankalar bu evrenin içerisinde şube açabilirler. Dünyada bulunan ve fiziksel olarak gidemediğimiz müzeler, tarihi yerler, şehirler bu evrenin içerisinde var olabilir ve sanal gerçeklik sayesinde oturduğumuz yerden dahi kalkmadan bunları deneyimleyebiliriz. Bu evren içerisinde sınırsız bir alışveriş ve ticaret olanağı mümkün olabilir. Metaverse evreninde sınırsız bir altyapı söz konusudur ve sınırları olmayan bir evrende yapılabilecek şeylerin de bir sınırı olmayacaktır. Bu evren içerisinde muhtemelen grafik ve tasarımcıların yeri de çok ayrıdır. Çünkü bu evrenin tasarımı ve sanal gerçekliğin oluşturulması, kişinin kendini sanal gerçekliğin içerisinde gerçekten hissetmesi önemli olacaktır.

Metaverse değer olarak internet kavramının ötesinde mi olacaktır diye sorarsak bunun cevabını kesinlikle zaman bizlere verecektir. Metaverse gerçek bir sanal gerçeklik evrenidir, yeni bir dünya dönüşümü ve düzenine atılan büyük bir adımdır. Her ne şekilde adlandırırsak adlandıralım zaman içerisinde metaverse evreninin hayatımızın büyük bir parçası haline gelmesi kesinlikle kaçınılmaz olacaktır.

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?