İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. En Popüler Yazılım Dilleri 2021

En Popüler Yazılım Dilleri 2021

featured

En popüler yazılım dilleri nelerdir? En çok kullanılan yazılım teknolojileri nelerdir? Bu ve benzeri soruların cevabı için ben genelde stackoverflow.com‘un sunduğu senelik anketleri takip ediyorum. Bu anket sonuçlarına göre en popüler yazılım diller neler beraber bakalım. Her yıl yayınlanan bu anketler bir çok çeşit bilgi vermektedir. En popüler yazılım dillerinden, en çok kazandıran yazılım dillerine kadar çeşitli bilgiler içeren anketleri incelemenizi öneririm.

Profesyonel Geliştirici Cevapları

Öncelikli profesyonel yazılımcıların cevaplarına göre çıkan anket sonucuna bakalım. Liste çok uzun olduğu için en popüler olan ilk 10 sırayı paylaşacağım.

en popüler yazılım dilleri

 1. Javascript
 2. HTML/CSS
 3. SQL
 4. Pyhton
 5. TypeScript
 6. Node.js
 7. Java
 8. C#
 9. Bash/Shell
 10. PHP

Javascript

Javascript neredeyse her plaftormda kullanıldığı için birinciliği çok hızlı bir şekilde alıyor. Javascript temeli ile kullanlan Native teknolojiler sayesinde Cross-Platform dediğimiz yazılımlar ortaya çıkıyor, bu yüzden gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya başlandı.

 

Tüm Geliştiriciler İçin Cevaplar

10yazilimdili

 1. Javascript
 2. HTML/CSS
 3. Pyhton
 4. SQL
 5. Java
 6. Node.js
 7. TypeScript
 8. C#
 9. Bash/Shell
 10. C++

Javascript

Yine listenin başında Javascript’i görüyoruz. İkinci listede dikkat çeken bir detay C++ çünkü genelde C++ yeni başlayanlar için algoritma yeteneği geliştirme açısından yararlı olduğu için çok kullanılıyor, bu yüzden sıralamaya girmiş bulunmakta. Aynı zamanda C++ akademik yazılım dili olarak bir çok üniversite tarafından kabul edilmektedir.

 

En İyi Yazılım Dili Hangisi?

Genelde yeni başlayan arkadaşlar hep bu soruyu sorarlar. En iyi yazılım dili diye bir olgu yoktur. Proje bazlı en iyi dil diye bir konu olduğunu kabul edebiliriz. Bunun için projeyi analiz etmek gerekir. Temel analiz için ise basitçe kendimize şunları sormamız gerekiyor.

 • Hangi Platform
 • Proje Ölçeği Ne?
 • Güvenlik Kaygısı Ne Seviyede?
 • Bütçe ve Zaman Ne Kadar?

Genellikle bu soruların cevapları sonucunda ortaya projede kullanılacak en iyi yazılım dili ortaya çıkar. Yazılım teknolojileri her geçen gün geliştiği için bir projeye uygun en iyi yazılım dili bile bir kaç yıl içerisinde değişebilir.

 

Stack Overflow anketlerini takip etmek için aşağıda ki linke tıklayıp inceleyebilirsiniz.

https://insights.stackoverflow.com/survey/2021

 

En Popüler Yazılım Dilleri

Çıkan sonuçlara göre 83.00 kişinin cevabı ile şuan en popüler yazılım dili Javascript olarak kabul edilebilir.

 

 

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?