İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Statik Web Sitesi ile Dinamik Web Sitesi Farkı

Statik Web Sitesi ile Dinamik Web Sitesi Farkı

featured

Statik web sitesi ve dinamik web sitesi farkı anlamak, özellikle daha ilerici web uygulamalarına yönelik bir eğilim söz konusu ise çok daha önemlidir. Aşağıda, statik ve dinamik web siteleri arasındaki farkları inceliyoruz.

Statik Web Sitesi Nedir?

Statik web siteleri, sabit kodlanmış, sabit içerik ve yapı içeren sabit sayıda önceden oluşturulmuş web sayfalarından oluşur. Sonuç olarak, kullanıcılar kim olduklarına, nereden geldiklerine ve hangi tarayıcıyı kullandıklarına bakılmaksızın aynı içeriği görür. Web programcıları genellikle yapıyı ayarlamak için HTML’yi ve renk ve diğer görsel öğeleri eklemek için CSS’yi kullanarak statik web sitesi sayfaları oluşturur. Statik web sayfaları genellikle bir veritabanına bağlanmadan bağımsız olarak tasarlanır.

Statik bir web sitesi yayınlandıktan sonra aynı kalır ve kullanıcı işlemlerindeki değişiklikleri yansıtmaz. Farklı bir şey görmek istiyorsanız, web sitesinin parçası olan her sayfada HTML kaynak kodunu manuel olarak düzenlemelisiniz. Özellikle büyük bir web sitesini güncelliyorsanız, bu çok zaman alabilir.

Statik Web Sitesinin Avantajları

 • Statik web sitelerinin oluşturulması ve dağıtılması, dinamik web sitelerinden daha az zaman alır.
 • Farklılaştırmak için küçük değişiklikler yaparken öğeleri tutarlı tutmak için statik web sayfalarınızın temel kodunu çoğaltabilirsiniz.
 • Statik web siteleri daha güvenli olma eğilimindedir.
 • Arama motorlarının statik web sitelerini sıralamaları daha kolaydır çünkü genellikle daha hızlı yüklenirler.
 • Statik web siteleri oluşturmak karmaşık yazılımlar gerektirmez.
 • Statik web siteleri oluşturmak daha az maliyetlidir.
 • Statik bir web sitesinde her sayfanın düzenini ve tasarımını değiştirebilirsiniz.
 • Bir kilitlenme veya DDoS saldırısından sonra, kod tabanını yeniden dağıtarak statik bir web sitesini geri yüklemek daha kolaydır.

Dinamik Web Sitesi Nedir?

Dinamik web siteleri gerçek zamanlı olarak sayfalar oluşturur. İçeriğin ve yapının esnekliği, kullanıcının isteklerine veya kullandıkları tarayıcıya göre deneyimlediklerini özelleştirmeyi mümkün kılar. Dinamik bir web sitesi oluşturmak genellikle PHP, C# veya Python gibi bir programlama dili bilgisi gerektirir. Dinamik web siteleri istekleri işler ve genellikle içeriği harici bir veritabanından veya bir içerik yönetim sisteminden (CMS) alır.

Dinamik bir web sitesi oluşturmak için kullanılan sunucu tarafı kodu, bireysel kullanıcı isteklerini yerine getirmek için oluşturulmuş gerçek zamanlı HTML sayfaları oluşturabilir. Statik web siteleri bilgilendirici olma eğilimindeyken, dinamik web siteleri etkileşimli, sürekli değişen öğeler içerir. Sonuç olarak, web geliştiricileri, ziyaretçiler için gerçekten etkileşimli bir web sitesi deneyimi oluşturmak için çoğunlukla istemci tarafı ve sunucu tarafı programlamanın bir kombinasyonunu kullanır.

Dinamik web siteleri, bir kullanıcı tarafından gerçekleştirilen eylemlere dayalı olarak içerik üretir ve görüntüler. Gerçekleşen değişikliğin seviyesi, geliştiricinin becerisine ve dinamik bir web sitesinin etkileşimli öğelerini ne kadar karmaşık hale getirdiğine bağlıdır.

Dinamik Web Sitesinin Avantajları

 • Daha fazla web sitesi işlevselliği ve kullanıcı etkileşimi sağlarlar.
 • Dinamik siteler, bilgileri düzenli bir şekilde talep etmenize ve saklamanıza olanak tanır.
 • Kullanıcının ihtiyaçlarına göre içerik görüntülerler.
 • Bu tür web siteleri, bir CMS’ye bağlantıya izin vererek ek web sitesi esnekliği sağlar.
 • Birden çok kullanıcının içeriği ayarlamasına izin verirler.
 • Statik bir web sitesine göre ayarlamalar ve değişiklikler yapmak daha az maliyetlidir.
 • Dinamik sitelerin, yinelenen müşterileri ve ziyaretçileri çekme olasılığı daha yüksektir.

Statik ve Dinamik Web Siteleri Arasındaki Farklar Neler?

Statik ve dinamik web siteleri arasındaki en önemli karşıtlık, statik bir web sitesindeki içeriğin, web sitesi geliştiricisi kaynak kodunu değiştirmediği sürece aynı kalmasıdır. Dinamik bir sitedeki bilgiler, farklı kullanıcıların isteklerine, konumlarına ve günün saatlerine göre değişebilir.

Statik içerik genellikle web sayfasıyla birlikte yüklenir. Bir kullanıcının gördüğü şey, hangi işlemi yaparsa yapsın aynı biçimde indirilir ve sunulur. Dinamik web sitelerinde içerik, web sitesi yöneticisi tarafından belirlenen kontrollere ve bir kullanıcının eylemlerine göre biçim değiştirir.

Statik bir web sitesinden bilgileri önbelleğe almak daha kolaydır. Aynısını dinamik bir web sitesi için yapmak daha zor olabilir. Statik içerik, bir içerik dağıtım ağının (CDN) uç sunucularında depolanabilir veya ‘önbelleğe alınabilir’, bu da bilgilere daha yüksek hızlarda erişilebilmesini sağlar.

Statik ve dinamik web siteleri arasındaki bir diğer önemli fark, statik sitelerin içeriğinin doğrudan sunucudan gelmesi ve başka hiçbir yerden gelmemesidir. Öte yandan, dinamik içeriğin sunucudan indirilmeden önce farklı uygulama mantığı katmanlarından geçmesi gerekir.

 

 

Yorum Yap
Bu İçeriğe Tepkiniz Ne Oldu?

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?